Lions of Georgia, Club History 1988-1989
District Governor: District A, Harold R. Hobbs, Mableton, Ga. Lieutenant Governor: Jay Benson | |||||
District Governor: District B, John P. "Jack" Hanbury, Savannah, Ga. Lieutenant Governor: Inman Davis | |||||
District Governor: District C, Lamar Cromer, Cordele, Ga. Lieutenant Governor: Jimmy E. Black | 1988-89 | ||||
District Governor: District D, Thois Masters, Mountain City, Ga. Lieutenant Governor: Chuck Wilson | Clubs: 304 | ||||
District Governor: District E, Fao N. Akers, Temple, Ga. Lieutenant Governor: Donald L. Norris | |||||
District Governor: District F, J. B. Deal, Milledgeville, Ga. Lieutenant Governor: William Harrod | |||||
Council Chairman: Johnny W. Bagwell, 18-F, Augusta, Ga. | |||||
Club | District | President | Secretary | Meeting Day and Time | Meeting Location |
Abbeville | 18-C | David E. Morgan lll (Kelly) | Carl W. Gillespie, Jr. (Madeline) | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Club House |
Adairsville | 18-A | Mike Smith | Hill Johnson (Marta) | Monday, 1-3, 7:30 | Little Rock Café |
Adel | 18-C | Luther Lloyd Duke lll (Janice) | Aubrey Daniel Cowart (Louise) | Tuesday, 1-3, 12:00 | King Frog Restaurant |
Adrian | 18-F | Billy Flanders (Kitty) | Wilbur G. Stephens, Jr. (Kaye) | Thursday, 1, 7:00 | Community Building |
Alamo | 18-B | William E. Cook (Sue) | Thomas J. Lamb (Doris) | Monday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Alapaha | 18-C | Theron Sutton | Ted Owen | Monday, 2-4, 8:00 | Lions Clubhouse |
Albany | 18-C | Milton B. Merts Jr. (Camilla) | Danny M. Toole (Leslie) | Tuesday, 1:00 | Heritage House |
Albany Evening | 18-C | W. Clyde Davis | Kerry Ketchum | Thursday, 2-4, 6:00 | Davis Brothers |
Alma | 18-B | Jimmy Nobles (Linda) | Larry Taylor (Karen) | Monday, 7:00 | Alma Lions Den |
Alpharetta | 18-A | Michael D. Warren (Dorothy) | Ed Mann (Cynthia) | Thursday, 2-4, 7:30 | Masonic Hall |
Americus | 18-C | George Erwin Jr. (Eloise) | Clark Lamb (Sharon) | Tuesday, 1-3, 7:30 | The Sheppard House |
Arlington | 18-C | John C. Dallas (Nancy) | Chuck Cowart (Kay) | Monday, 2-4, 12:00 | Arlington House Restaurant |
Athens | 18-D | Wilworth Frankum (Gloria) | Millard Havener(Georgianna)/ Hoyt Fowler | Thursday, 1:00 | Holiday Inn |
Athens Classic City | 18-D | Acton R. Brown (Kathleen) | Sammie B. Parkman (Gloria) | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Athens West | 18-D | David A."Dave" Helwig (Joan) | Stephen R. Helwig (Nan) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Western Steer Steak House |
Atlanta | 18-A | Fred Van Patten | George B. Dakan (Dot) | Friday, 12:00 | Atop the Merchandise Mart |
Atlanta Buckhead | 18-A | Don Tomberlin | Patrick Arnold | Monday, 2-4, 6:30 | Neiman-Marcus Zodiac |
Atlanta Henry Grady | 18-A | Jose A. Barreto (Ruth) | Howard H. Jones Jr. (Patricia) | Monday, 2-4, 7:00 | Old Hickory House Restaurant |
Atlanta Korean | 18-A | Chil Yong Son (C.A.) | Hank S. Hyon (Yong Za) | Thursday, 2-4, 7:30 | Members Homes |
Atlanta Northeast | 18-A | Ronald R. Porter (Barbara) | Dr. Gerald Hoffman (Lena) | Thursday, 1-3, 7:00 | United Methodist Church |
Auburn-Carl | 18-D | Terry Dover (Martha) | Bill Carver (Joyce) | Monday, 2-4, 7:30 | Auburn Carl Lions Club Building |
Augusta | 18-F | Arthur K. Turner (Denise) | Walker L. Dupree (Helen) | Tuesday, 1:00 | Augusta Civic Center |
Augusta Forest Hills | 18-F | Robert H. Smith Jr. | Bissell Vann | Tuesday, 1:00 | Terrace Plaza |
Augusta Garden City | 18-F | Joseph J. Tankersley (Sharon) | Lee M. Morris, Jr. (Diane) | Monday, 7:00 | Western Sizzlin |
Austell | 18-A | Leighton M. Brock (Faye) | Homer W. Brannon (Edna) | Monday, 2-4, 7:00 | Watkins Farmhouse |
Baconton | 18-C | Charles W. Ford (Shirley) | James B. Breedlove (Elise) | Monday, 1-3, 7:30 | Community House |
Bainbridge | 18-C | Paul Digby (Lori) | Don Sickmon PDG (Carolyn) | Wednesday, 2-4, 12:00 | The Charter House Inn |
Ball Ground | 18-A | Lige Hammontree Jr. (Doris) | Fred L. Boling | Tuesday, 2-4, 7:30 | Community Building |
Banks County | 18-D | Carl G. Clough (Rebecca) | Swayne Jordan | Tuesday, 2-4, 7:00 | Senior Citizens Building |
Barnesville- Lamar | 18-E | James A. Burnette (Bobbie) | John E. Dickens (Virginia) | Thursday, 2-4, 6:30 | Jeri's Café |
Baxley | 18-B | James L. Twiggs (Jean) | Jack D. Allagood (Janice) | Monday, 1-3, 7:00 | Smith's Bar B Q |
Bellville | 18-B | Paul Riggs | Gloria Thompson | Monday, 1-3, 7:30 | Methodist Church |
Bethesda | 18-D | Andy Williams (Elaine) | Nick Brigham Jr. (Nancy) | Monday, 2-4, 7:00 | Little Gardens Restaurant |
Blackshear | 18-B | Roland Womack (Marie) | Boone B. Owen (Eugenia) | Thursday, 2-4, 6:30 | B's Bar B Q |
Blakely | 18-C | Charles H. Jacob Jr. | Chuck Orrick (Kim) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Blakely Town and Country Club |
Bloomingdale | 18-B | Ben W. Stewart (Freida) | Jethro B. Donaldson, Jr. (Henrietta) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Den |
Bonanza-Jonesboro | 18-E | l. Floyd Carmack (Jerri) | Robert "Bob" King (Anna) | Thursday, 1-3, 7:30 | Dakota Steak House |
Bowdon | 18-E | James W. Watts Jr. (Becky) | Leroy Little (Norma) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Southern Lady |
Boynton | 18-A | William E. Wilson (Billie) | Bob House (Dee) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Boynton Elementary School |
Brantley County | 18-B | Joseph L. Allen (Vivian) | Johnnie E. Crews (Patricia) | Monday, 2-4, 12:00 | Paloma Restaurant |
Bremen | 18-E | Paul Bailey (Clara) | John McClellan (Helen) | Tuesday, 11:30 | Shilo Inn |
Brunswick | 18-B | Dr. Hal S. Crowe (Pihsou) | T. Randy Johns | Monday, 1:00 | Western Steer |
Buchanan | 18-E | L. F. Adams (Grace) | Forest Reynolds (Faye) | Thursday, 2-4, 7:00 | Korner Grill |
Buena Vista | 18-E | John McCary (Mae) | Dr. James Hagler (Kay) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Buford | 18-D | Larry Henderson | William G. Wiley | Thursday, 1-3, 7:00 | Buford Civic Center |
Bulloch | 18-B | Billy Yawn (Linda) | H. E. Wright (Lynn) | Tuesday, 1-3, 7:30 | R. J.'s Steakery |
Butts County | 18-E | Dr. Jon Danovic (Terri) | Dr. Jon Danovic (Terri) | Thursday, 2-4, 12:00 | Mason Jar Restaurant |
Byron | 18-E | Robert "Bob" Griggers (Brenda) | Lloyd A. Kirkland (Sue) | Thursday, 1-3, 7:30 | Byron Elementary School |
Cairo | 18-C | James Tom Jones | Keith Bearden (Amy) | Monday, 1-3, 7:30 | Downtowner Restaurant |
Calhoun | 18-A | Richard F. Lowery | Frank J. Burnette (Polly) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
Calvary | 18-C | Roy K. Baggatt (Delores) | Marc Moncrief (Sherrie) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Calvary Lions Den |
Camilla | 18-C | Douglas M. Taylor (Ruth) | Jim Lapham (Barbara) | Tuesday, 12:00 | Fred Deen's Restaurant |
Canton | 18-A | Barry Robbins (Kathy) | Seth T. Howard (Margaret) | Thursday, 1-3, 12:00 | Pinecrest Restaurant |
Carnesville | 18-D | Paul M. Brister (Helen) | Bobby Sullivan (Janet) | Monday, 1-3, 7:00 | First Bank & Trust |
Carrollton | 18-E | Edwin E. Harman Jr. | Joe R. Harris (Kathy) | Thursday, 12:00 | Sunset Hills Country Club |
Carrollton Evening | 18-E | Tom Jackson (Judy) | Paul Miller (Jo Ann) | Monday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Cartersville | 18-A | Clyde McArthur (Vickie) | Rodney L. Grizzle (Jody) | Tuesday, 12:00 | Quality Inn |
Cedartown | 18-A | Thomas F. Farmer | Leon Morris (Gilda) | Monday, 1-3, 7:00 | The Shanty Restaurant |
Centerville | 18-E | Jerry Grimsley (Margie) | John Dennis (Kathy) | Monday, 1-3, 7:30 | L & L Catering |
Chatsworth | 18-A | Jimmy Wilbanks (Jane) | Alan Ridley (Donna) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Church of God of Prophecy |
Chattanooga Valley | 18-A | Alan D. Woodward (Carol) | John D. Woodward (Sara) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Chester | 18-C | Carl Hosford (Joy) | James Braswell (Carol) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Community House |
Chickamauga | 18-A | Tommy Smith (Elizabeth Ann) | Betty Madaris | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Club |
Clarkesville | 18-D | Edwin M. Hood (Cecilia) | Sam McDuffie (Janet) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Adam's Rib Restaurant |
Claxton | 18-B | M. C. Daniel (Nell) | Elmer C. Brewton | Tuesday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Clayton | 18-D | George Prater | Dr. William Bailey | Thursday, 1-3, 7:00 | Chic 'N' Coop |
Clermont | 18-D | Mancel Oliver (Emogene) | David Sargent (Sarah) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Clark House |
Clinch County | 18-B | Tommy Lee (Sandra) | Phillip Martin (Ellice) | Monday, 1-3, 7:00 | Homerville Women's Club |
Cobb County | 18-A | Richard Reader (Dee) | Suzanne Ballard (Lindsay) | Thursday, 1-3, 12:00 | Jilly's Restaurant |
Cobbtown | 18-B | Jeiel A. Hall Jr. (Grace) | Horace W. Shewmaker (Dorothy) | Tuesday, 4, 7:30 | Cobbtown Methodist Church |
Cochran | 18-C | James R. English (Bonnie) | Billy Ray Godfrey | Monday, 2-4, 7:30 | Middle Georgia Supper Club |
Colbert | 18-D | Tucker Woodson (Faye) | J. Paul Burroughs (Roberta) | Thursday, 1-3, 7:00 | Colbert City Depot |
Colony City | 18-C | Pat Foster (Norma) | Paul D. Rosado (Anna) | Thursday, 2-4, 7:30 | Colony House Restaurant |
Colquitt | 18-C | J. Leon Johnson | Rickey Carpenter (Jane) | Tuesday, 2-4, 6:30 | Community Center |
Columbus | 18-E | Guy A. Smith (Marianne) | James P. McGrotha (Louise) | Tuesday, 12:30 | Ramada Inn |
Columbus East | 18-E | Paula "Angel" May | Dr. Homer E. Wright (Gladys) | Thursday, 2-4, 12:00 | Burger King |
Columbus Evening | 18-E | Crawford B. Pike (Desma) | Darrell L. Taylor (Joy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Ryan's Steak House |
Columbus Muscogee | 18-E | Weldon H. Adams (Hazel) | Ronald W. Crooks (Vertie) | Monday, 12:30 | Ralston Towers |
Comer | 18-D | Cliff Yarbrough (Amy) | Lynn Kellum (Margaret) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Commerce | 18-D | Henry L. Asbury (Ann) | Richard Chambers (Anna) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Vickery's Restaurant |
Conyers | 18-F | John L. Jernigan (Gail) | David P. Moore (Beth) | Monday, 1-3, 7:00 | Holiday Inn |
Cordele | 18-C | Greg Hunt (Carolyn) | Emmett Walker Jr. | Tuesday, 12:00 | Community Clubhouse |
Cordele Evening | 18-C | Thomas H. Simmons | Alton B. Churchwell (Lana) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Western Steer Steakhouse |
Cornelia | 18-D | Mark L. Gardner | Eric Lewis (Tina) | Monday, 1-3, 7:00 | The Steak House |
Covington | 18-F | William B. Henderson (Mary) | Roy T. Cook (Mildred) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Club Pavilion |
Crawford County | 18-E | Al Brown (Pat) | Vernon Alligood (Jerri) | Thursday, 1-3, 7:30 | Crawford County Extension Office |
Cusseta | 18-E | William A. Bankhead Sr. (Helen) | David W. Villiard (Debra) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Lions Den |
Cuthbert | 18-C | Leonard Messer (Frances) | Pete Johnson (Krista) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Boy Scout House |
Dade County | 18-A | Jerry Bryan | James B. Geddie (Clara) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Various |
Dahlonega | 18-D | William Bellamy (Grace) | William E. Mundy (Nancy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Danny's Restaurant |
Dallas | 18-A | Rusty Durham (Donna) | Ray Graham (Opal) | Thursday, 1-3, 7:30 | Briar Patch Restaurant |
Dalton | 18-A | Fred Poteet (Maureen) | Jimmie Sparks (Polly) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Cherokee Restaurant |
Dalton Noon | 18-A | K. W. Gong (Shirley) | Donna Townsend (Haynes) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Western Steer |
Darien | 18-B | Ronald E. Boyer (Terry) | Ralph G. Huff (Frances) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Park |
Dawson | 18-C | Thomas E. Parris (Nell) | W. L. Hooks (Annette) | Tuesday, 7:30 | Dawson Lions Club House |
Dawsonville | 18-D | John Gardner | Evan Bell (Polly) | Monday, 1-3, 7:00 | Amicalola House |
Dearing | 18-F | Tony Menendez (Sarah) | Ray Washington (Ann) | Monday, 2-4, 7:30 | Dearing Park |
Decatur | 18-D | George E. Trott (Grace) | James F. Mayfield (Mildred) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Dekalb Federal Savings & Loan |
Dekalb Central | 18-D | Don Rurviance (Carol) | Ralph Parrish (Laura) | Thursday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Donalsonville | 18-C | Alton Harrison (Virginia) | Robert Monroe | Tuesday, 12:00 | Lions Hall |
Dougherty | 18-C | David R. Underwood (Penny) | Walter Terry Foreman (Delores) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Gargano's East |
Douglas | 18-B | Roger Nye (Mary Ann) | Robert L. Porter Jr. (Deborah) | Tuesday, 12:30 | Holiday Inn |
Douglasville | 18-A | David Berryhill (Pat) | Douglas G. Landrum (Barbara) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Druid Hills | 18-D | R. A. Patterson (Renie) | S. J. "Jim" Westbrook (Jo) | Thursday, 1-3, 7:00 | Oak Room, Cox Hall, Emory University |
Dublin | 18-F | Bob Evans (Betty) | Ray Bracewell (Jean) | Friday, 1:00 | Holiday Inn |
Duluth | 18-D | Richard A. Perron (Nancy) | Richaed A. Hoovestol (Rachel) | Thursday, 2-4, 7:30 | Georgia Power Company |
Dunwoody | 18-D | V. Manget Davis | George Baehr (Ruth) | Monday, 2-4, 7:00 | Radisson Inn |
East Dublin | 18-F | John Popovich (Phyllis) | Lonnie Junior Taylor | Tuesday, 2-4, 7:30 | Farmer Johns Kitchen |
East Marietta | 18-A | Clifford C. Suttle (Willie) | Stanley R. Kelly (Emily) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Dobbins Air Force Base |
East Point | 18-A | L. George Haney (Nellie) | Claude W. McManus (Louise) | Thursday, 1-3, 7:00 | Lakeside Country Club |
Eastman | 18-C | William Daniel McCranie (Andrea) | Charles Keith Jones (Jan) | Tuesday, 12:00 | Western Sizzlin |
Echols County | 18-C | Jimmy Lee Bennett (Janie) | Jackie L. Carter (Mary Bell) | Monday, 4, 7:00 | School Lunchroom |
Edison | 18-C | Jay Arnold (Kathy) | Charles W. Mask (Mary) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Lions Club Horse Show Grounds |
Elberton | 18-D | Denver Earnest Worley (Mary Ann) | Wallace Edwards Jr. (Joellyn) | Monday, 1-3, 7:30 | Elberton Civic Center |
Ellaville | 18-E | B. L. "Bobby" Miller (Helen) | Mitchell E. Ellis (Janet) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Southern Kitchen |
Ellijay | 18-A | George Winn (Ann) | James Beswick | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Fitzgerald | 18-C | Tom Carter (Charissa) | Dr. Charles L. McWhorter (Marsha) | Tuesday, 12:30 | Colony House Restaurant |
Fleming | 18-F | Chris L. Oellerich (Cathy) | Leo Bourassa (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Fleming Lions Clubhouse |
Folkston | 18-B | Terry Thigpen | Al Murray | Monday, 2-4, 7:30 | Tiny Kims Restaurant |
Forsyth | 18-E | John Cecil Daniels (Elsie) | Elmo Remick (Virginia) | Monday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
Forsyth County | 18-D | Melvin Stancil (Beverly) | Dan Sullivan (Gail) | Monday, 1-3, 7:00 | Western Steer |
Fort Gaines | 18-C | George Hastings | William O. Kenyon (Terina) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Tommy's Fish Center |
Fort Valley | 18-E | Ray E. Taylor (Elaine) | Thomas C. Tresco (Patricia) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Francis Lake | 18-C | Randall Jones (Jo Anne) | William A. Dickey (Kathy) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Civic Center |
Gainesville | 18-D | W. Keith Morris (Judy) | W. W. Banks (Charlotte) | Tuesday, 12:05 | Holiday Hall |
Garden City | 18-B | James W. Harrell Jr. | Herman L. Hodges (Annie) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Garden City Community House |
Glascock County | 18-F | Barry Durden (Sam) | David Forrest (Dimple) | Monday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Glennville | 18-B | Garland Stephens (Vivian) | Charlie E. Rowland (Susan) | Monday, 1-3, 6:30 | Great Western Steak House |
Golden Isles | 18-B | Patrick J. Pignataro (Sharlene) | J. Randall Rehberg (Pam) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Charter Health Center |
Greensboro | 18-F | Bruce Lovin (Vicki) | Ray A. Marchman (Margaret) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Nathaniel Greene Restaurant |
Greenville | 18-E | Raymond M. Phillips (Betty Faye) | Robert E. Sistrunk | Thursday, 1-3, 7:30 | American Legion Hall |
Griffin | 18-E | Charles Burnette (Linda) | Carl S. McKinney (Patti) | Thursday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Grovetown | 18-F | George H. Williams (Bridget) | Robert W."Bob" Sadlin (Rose) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Hahira | 18-C | Gene Jackson (Terri) | Jimmy Shiver (Peggy) | Monday, 1-3, 7:00 | Hahira Lions Club Den |
Hapeville | 18-A | Raymond W. Hoffman (Verlyn) | Robert F. Weldon (Anna Jeanne) | Thursday, 2-4, 7:30 | Morrison's Cafeteria |
Harlem | 18-F | Melvin Johnson (Ruth) | James R. Grice (Iris) | Monday, 2-4, 7:30 | Harlem Woman's Club Building |
Harris County | 18-E | Ted Maxwell Parker (Winky) | James R. Mosley (Ellen) | Monday, 1-3, 7:30 | Callaway Gardens Inn |
Hartwell | 18-D | Ed Page (Miriam) | Kenneth Pilgrim (Wanda) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Whistle Stop Restaurant |
Hawkinsville | 18-C | David Taylor (Jennifer) | Jack Kroesser (Carolyn) | Tuesday, 12:00 | Town House Restaurant |
Hazlehurst | 18-B | B. H. Claxton (Lanell) | Richard B. Vaughn (Judy) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Big House Restaurant |
Heard County | 18-E | Durell Langley (Sharon) | Kerry Griffin (Kathy) | Monday, 2-4, 7:30 | Scout Hut |
Helena | 18-B | Tommy Brown | M. L. Harrellson | Monday, 2-4, 7:30 | Masonic Lodge |
Hinesville | 18-B | Riley E. Martin (Barbara) | Jerry O. Justice | Monday, 1-3, 7:30 | First United Methodist Church |
Hogansville | 18-E | John McKibben | James P. Korytoski (Wanda) | Monday, 1-3, 12:00 | Mallory's |
Ideal | 18-E | Jack E. Hardage (Kay) | Donald A. Massey (Elizabeth) | Monday, 2-4, 7:00 | Ideal Club House |
Iron City | 18-C | Don Batchelor | Ronald E. Ingram (Brenda) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Iron City Community Center |
Jacksonville | 18-B | Herbert J. Bowen (Wynelle) | Guy D. Bland (Lynn) | Monday, 2, 7:30 | Jacksonville Lions Club House |
Jasper | 18-A | William H. Wigington (Betty) | William A. Gooch (Deane) | Thursday, 2-4, 7:00 | Amicalola House |
Jefferson | 18-D | Samuel M. Cates (Jennifer) | Jerry G. Legg | Monday, 2-4, 7:00 | Bruce's Fine Foods |
Jekyll Island | 18-B | William E. Fitting (Carolyn) | Winford B. Logan (Jean) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Quality Inn |
Jesup | 18-B | David Howard (Valery) | Dan Corbitt Jr. (Ina) | Tuesday, 2-4, 6:45 | Sybil's |
Jones County | 18-F | Grady Tyler (Minnie Bell) | Sarlyn Kay Lovejoy (Coleman) | Thursday, 2-4, &:00 | Fair Ground Building |
Kingsland | 18-B | Robert B. Antley Sr. (Magdalene) | Wilton L. Gibson (Arlene) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Den |
LaFayette | 18-A | Terry Morgan (Mary) | F. Bryant Henry Jr. (Nita) | Thursday, 12:00 | Western Sizzlin |
LaGrange | 18-E | H. Speer Burdette lll (Debbie) | Charles K. Thompson (Betsy) | Tuesday, 12:00 | Highland Country Club |
Lakeview- Ft. Oglethorpe | 18-A | Luther Nicholson | Thomas L. Shivers (Ann) | Monday, 2-4, 7:00 | High School |
Lanier | 18-D | Tommy J. Phillips (Maxine) | James H. Nease (Lena Ruth) | Thursday, 1-3, 7:00 | Dry Dock Restaurant |
Lanier County | 18-C | Jay Shaw (Libby) | Greg Coryell (Teri) | Wednesday, 2-4, 12:00 | Michelle's Restaurant |
Laurel Ridge | 18-D | Ray Rowell (Sue) | L. Gerald Doggett (Louise) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Cox Hall, Emory University |
LaVista | 18-D | Earl D. Saville (Mary) | Lewis W. de Jarnette (Hildreth) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Papa's Country Restaurant |
Lavonia | 18-D | Bobby McMurray (Maxine) | Bruce Knighton | Tuesday, 1-3, 7:00 | Best Western |
Lawrenceville | 18-D | Ellis Britt (Ruth) | David L. Hester (Jeanette) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Golden Corral |
Lawrenceville Noon | 18-D | Richard Leeker | Dan Sosebee | Tuesday, 1-3, 12:00 | The Dover House |
Leesburg | 18-C | L. B. Hatfield | Jack M. Fore Sr. (Doris) | Monday, 2-4, 8:00 | Mama's Kitchen |
Liberty Coastal | 18-B | Lehmon W. Hartley | Dr. George Grant (Kay) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Colonels Island Fire Department |
Lilburn | 18-D | Weldon Elrod Campbell | Tom Burgess (Sarah) | Monday, 1-3, 7:00 | Country Buffet |
Lincolnton | 18-F | Jimmy Dorsey (Sandra) | Roy L. Varner (Maudelle) | Thursday, 4, 7:00 | Lincolnton Clubhouse |
Lithonia | 18-D | Marcus J. Johnson (Carlene) | Louis T. Brown (Dema) | Monday, 1-3, 7:15 | Granny's Kitchen |
Lizella- West Bibb | 18-E | Michael S. "Mike" Hubbard (Melba) | Robert "Bob" Campen (Frances) | Monday, 2-4, 7:30 | Howard Johnson |
Loganville | 18-D | David G. Carithers (Penny) | Walter L. Stearman (Mary Jean) | Monday, 1-3, 7:30 | Loganville United Methodist Church |
Louisville | 18-F | William B. Miller (Donna) | George Coleman | Wednesday, 2-4, 8:00 | Louisville Lions Club Building |
Lumpkin | 18-C | Ed Clark | Jimmy Babb | Monday, 1-3, 7:30 | Village Square Restaurant |
Luthersville | 18-E | Melvin J. Lasky (Peggy) | Norman J. Rowe (Gina) | Monday, 1-3, 7:30 | Lutherville City Hall |
Lyons | 18-B | Jimmy Cooper (Carolyn) | Herbert Sowell | Monday, 2-4, 12:00 | The Cabaret |
Macon | 18-E | J. Romney Tucker (Marilyn) | Raymond C. "Ricky" Smith, Jr. (Suzann) | Tuesday, 1:15 | The Rosewood |
Macon Cross Keys | 18-E | William D. Wise (Janet) | C. W. McMahon (Martha) | Thursday, 1-3, 7:30 | Quail's Nest |
Macon Rutland | 18-E | Frank Anderson (Joan) | Earl Pace (June) | Thursday, 1-3, 7:30 | Community Center |
Macon Southside Community | 18-E | Robert B. Edwards | Joseph Oldham lll (Emily) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Macon YWCA |
Macon Vine-Ingle | 18-E | Bill Ballek (Martha) | Royce Gordon (Marian) | Tuesday, 1-3, 7:30 | The Pilot's Club House |
Madison | 18-F | Hoyt R. Jackson (Virginia) | William G. Adair (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Manchester | 18-E | Steve Barber (Ginny) | James E. Moran Jr. | Monday, 1-3, 7:00 | Victorian Tea Room |
Marietta | 18-A | Francis R. Meyers (Joy) | William M. Dodd III (Lucy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Cupboard Restaurant |
Martin | 18-D | Mose Thomas (Mildred) | John O. Goodwin (Jean) | Thursday, 1-3, 7:30 | Martin Community Center |
Martinez-Evans | 18-F | Hubert Lewis | Frederick A. Kays Jr. | Thursday, 1-3, 7:30 | The Lotus Restaurant |
McCaysville | 18-A | C. J. W. Smith Jr. (Dana) | William L. Bolton (Helen) | Thursday, 1-3, 6:15 | Arp's Restaurant |
McDonough | 18-E | Bill Pitts (Sara) | Horace H. Swanson (Marcia) | Monday, 2-4, 7:00 | Sizzling Platter Restaurant |
McRae | 18-B | Henry Anderson (Jettye) | H. B. Barnes Jr. (Jean) | Monday, 12:00 | Plantation Restaurant |
Menlo | 18-A | Tom Brown (Joyce) | Ed Thompson (Yvonne) | Monday, 1-3, 7:00 | Menlo School Cafeteria |
Metter | 18-B | Jimmy Wilcox (Sharon) | Brad Brisard (Connie) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Edinfield's Restaurant |
Midville | 18-F | I. Jeff Mulling (Debra) | Morris Smith (Sheila) | Tuesday, 1-3, 7:00 | McKinney Pond |
Milan | 18-B | John C. Wahl (Lois) | Ronnie Caldwell (Robbie) | Monday, 3, 7:30 | Pa Pete's Café |
Milledgeville | 18-F | Ed Menger, Jr. (Dottie) | C. Wade Hodges (Shirley) | Thursday, 1-3, 7:30 | Golden Corral |
Millen | 18-F | Talmadge Fries | Lamar B. Gay (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:30 | P J's Restaurant |
Monroe | 18-D | John Head (Teri) | Dan Bennett (Abbie) | Monday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Montezuma | 18-E | Thomas William Emily (Frances) | Lewis Cazenave (Cynthia) | Thursday, 2-4, 7:00 | Community Club House |
Morrow | 18-E | Jim Wilson Sr. (Linda) | Hanion T. Johnson Jr. (Faye) | Thursday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Moultrie | 18-C | Mark Denton (Kelli) | Wilkes Milligan (Inez) | Monday, 7:00 | Bull's Restaurant |
Mountain View | 18-A | Rodney S. Everette | Howard E. German (Barbara) | Monday, 2-4, 7:00 | Mountain View School |
National Hills | 18-F | Cecil Geddings (Jo Ann) | Thomas C. McCartney (Annette) | Friday, 1-3, 7:30 | Ramada Inn |
Newnan | 18-E | Terry Kelly | John Peryam | Tuesday, 1-3, 7:00 | Dakota Western |
Norcross | 18-D | Ellis E. Garner (Lynda Rae) | Bob A. Herman (Martha) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Lions Club Building |
North Decatur | 18-D | Eugene G. Smith (Ruth) | Gordon Kenimer Jr. (Inez) | Monday, 2-4, 7:00 | Cox Hall, Emory University |
North Dekalb | 18-D | Robert Lee Smith (Gil) | Mike Higgins | Monday, 2-4, 7:30 | Radisson Inn |
Northeast Cobb | 18-A | Ken Wilson (Karen) | Timothy H. Gray (Vicki) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Ryan's Steak House |
Ocilla | 18-C | John Hudson (Jackie) | Alan Smith (Betty Ann) | Thursday, 2-4, 12:00 | Ocilla Community House |
Oconee | 18-D | Lyndol Cain (Trudy) | John P. Thompson (Barbara) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Walton EMC |
Odum | 18-B | John H. Smith (Patricia) | Douglas Dukes (Eddy) | Thursday, 1-3, 7:30 | Odum Recreation Center |
Oglethorpe | 18-E | Richard "Dick" Martin (Judy) | John Lingle (Marie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Oglethorpe Lions Club House |
Oxford | 18-F | John W. Burson (Ruth) | J. Tommy Terry (Pat) | Thursday, 1-3, 7:30 | City Hall |
Patterson | 18-B | Lincohn L. "Link" Johns (Elfreda) | R. C. Cunningham (Lucy) | Monday, 1-3, 7:00 | Patterson Lions Park |
Pearson | 18-B | Chris McRae | Hal Baxley | Tuesday, 2-4, 12:00 | Senior Citizens Center |
Pelham | 18-C | Charles James (Janice) | Walter P. Sealy Jr. (Fran) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Pelham City Hall |
Pembroke | 18-B | A. J. Cowart (Louise) | Robert Bowers (Mary Jane) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Doris Restaurant |
Perry | 18-E | Jack White (Sherry) | Richard Nelson (Sharon) | Tuesday, 1-3, 7:30 | New Perry Hotel |
Pike County | 18-E | Bobby Harrison (Betty) | Tommy Oxford (Carolyn) | Monday, 1-3, 7:30 | Carraway's Kitchen |
Plains | 18-C | Ronald Chapman (Alma) | William E. Wise | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Port Wentworth | 18-B | Carrol H. Butler (Carolyn) | Charles E. Moore (Inez) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Poulan | 18-C | Doyle Rogers (Julie) | Johnny E. Sumner Jr. (Debbie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Community Building |
Pulaski | 18-C | Donald W. Housend | L. Eugene Nobles (Eunice) | Thursday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Quitman | 18-C | J. E. Cox (Virginia) | Harvey Carmichael (Shirley) | Thursday, 7:30 | Lions Den |
Rehoboth | 18-D | Bill Webber (Doris) | Judson B. Hodges Jr. (Linda) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Reidsville | 18-B | Steve Kimbrell (Regis) | J. Lewis Lynn (Wanda) | Monday, 3, 7:30 | Reidsville Community House |
Richland | 18-C | Warren Williams | Paul Watson | Monday, 2-4, 7:30 | D & D Restaurant |
Richmond Hill | 18-B | Thomas A. Lancaster Sr. (Carolyn) | Richard E. Usher (Deborah) | Wednesday, 3, 7:30 | Richmond Hill Methodist Church |
Rincon | 18-B | Robert "Bobby" Bennett (Alice) | Larry D. Steese (Betty Jo) | Monday, 1-3, 7:30 | Rincon Community Building |
Rising Fawn-Lookout Moutain | 18-A | Bobby Reagan (Carmen) | Bill Woodall (Betty) | Thursday, 2-4, 7:30 | The Gillin School |
Riverdale Noon | 18-E | Clyde Hurst (Kathleen) | William R. Shockley (Michelle) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Golden Corral |
Rochelle | 18-C | James E. Turk (Gail) | Ernest J. Barker | Monday, 1-3, 7:30 | Agricultural Building |
Rock Spring | 18-A | Rick Potts (Phyllis) | John P. Stein (Alice) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Potts Auction |
Rockmart | 18-A | James Trammell (Jo) | Tyre G. Matthews (Perrine) | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Rome | 18-A | J. Randy Murchison (Gail) | Jerry W. Shelton (Joyce) | Tuesday, 12:30 | Holiday Inn |
Rossville | 18-A | James E. Ward (Claudia) | Andrew J. Stephens (Ruby) | Monday, 2-4, 7:30 | Maggie's Restaurant |
Roswell | 18-A | David Gantz (Robin) | Carlysle Woodruff (Ti) | Monday, 1-3, 7:30 | Sheraton Inn |
Royston Franklin Springs | 18-D | James R. Phillips (Lois) | Jack L. Wheeler (Blanche) | Thursday, 1-3, 7:30 | Roystonian Restaurant |
Sandersville | 18-F | Mark West Jr. (Barbara) | William L. Gabbert (Geri) | Friday, 1:00 | Brown's Restaurant |
Sandy Springs | 18-A | Richard Rees (Barbara) | Eric Chastain | Wednesday, 1-3, 7:00 | Jilly's Restaurant |
Sardis | 18-F | Pat Kile (Debra) | W. L. Robinson Jr. (Freida) | Monday, 2-4, 8:00 | American Legion Hut |
Savannah | 18-B | John H. Mc Kenna (Patty) | Welby L. Stayton (Shirley) | Thursday, 1:00 | Ramada Inn |
Savannah Chatham South | 18-B | Charles Jack Visage (Rita) | S. F. Graham (Susan) | Thursday, 2-4, 7:30 | Blue Dolphin Restaurant |
Savannah Hostess City | 18-B | Jackie Ricks (Bill) | Barbara P. Williams (Tom) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Heritage House |
Savannah Port City | 18-B | Robert H. Bovee (Martha) | Mike L. Fennewald (Pam) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Officers Club, Hunter Army Airfield |
Screven | 18-B | Donald Boyette (Gaynell) | Curtis Griffis (Ellawene) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Screven Community Center |
Senoia | 18-E | Jess Walters (Marie) | Winston Harmon | Monday, 2-4, 7:30 | Crossroads Restaurant |
Shellman | 18-C | F. M. Stewart | L. R. Rigsby (Ruth) | Thursday, 1-3, 8:00 | Oliver Hall |
Smyrna | 18-A | Richard Day (Brenda) | Hubert Hobbs (Clara) | Thursday, 1-3, 7:30 | Vittles Restaurant |
Snellville | 18-D | Wayne Cain (Jean) | Don Lassahn (Grace) | Thursday, 1-3, 7:30 | Walton EMC |
Social Circle | 18-D | Virgil Hanks (Martha) | Richard B. Jeffery (Ann) | Monday, 1-3, 6:30 | Social Circle High School |
Soperton | 18-F | Gerald Shurling (Donna) | Eugene Pullen (Lillian) | Thursday, 2-4, 7:00 | Sweat's Restaurant |
South Cobb | 18-A | Robert Wayne Stowers (Betty) | Lloyd Gillham (Barbara) | Monday, 1-3, 7:30 | Mothers Finest |
South Hall County | 18-D | Marion G. Merck (Pat) | Jim Reid | Monday, 1-3, 7:00 | Beef Corral |
Southwest Dekalb | 18-D | Russell Rhoads (Wilma) | Paul Rowell (Joyce) | Monday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Sparta | 18-F | Eddie M. Folds (Inez) | John Callaway (Cecily) | Wednesday, 1:00 | Jane's Restaurant |
Springfield | 18-B | Larry Weddle (Julie) | Van E. Findley | Thursday, 2, 7:30 | Family House |
Statesboro | 18-B | Clarence A. Sasser (Gladys) | Edwin L. Cook (Kay) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Stockbridge | 18-E | Phillip G. Paulk (Pam) | Hans M. Broder Jr. (Lyndy) | Monday, 1-3, 7:00 | Phil's Kountry Fisherman |
Stone Mountain | 18-D | Brendan M. Brennan (Ann) | Lawrence "Larry" M. Todd (Nanette) | Thursday, 1-3, 7:00 | Country Buffet |
Swainsboro | 18-F | Glenn H. Fennell (Judy) | Robert P. Lyons (Barbara) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Sylvania | 18-F | Roy Sutton (Janice) | Wendell C. Madway (Donna) | Monday, 2-4, 7:30 | Town House Restaurant |
Sylvester | 18-C | Wayne Ennis (Myra) | James E. Whitfield (Claire) | Monday, 1-3, 7:00 | Sylvester Woman's Club |
Talbotton | 18-E | Jerry Gay (Dorothy) | John R. Earles (Mary Anne) | Monday, 2-4, 7:30 | Buice's Restaurant |
Tallapoosa | 18-E | Lloyd Smith (Betty) | M. B. Lanier (Mable) | Thursday, 12:00 | Talley Mountain Country Club |
Tallulah Falls | 18-D | Glynn V. Worley (Shari) | C. Alex Roane (Darlene) | Monday, 4, 7:00 | Tugalo Community Center |
Temple | 18-E | George L. Cosby | Johnny W. Muse (Marvis) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Alden's Café |
Thomaston | 18-E | Clinton Greene (Barbara) | Billy L. Hudson (Janell) | Monday, 2-4, 7:00 | Hotel Upson |
Thomasville | 18-C | L. D. Croy (Marie) | Gary Cullens (Glenda) | Monday, 7:30 | Golden Corral |
Thomasville Noon | 18-C | Donald J. West (Teresa) | D. Raymond Cook (Glenda) | Tuesday, 12:00 | Plaza Restaurant |
Thomson | 18-F | Bill Shurling (Joyce) | L. R. Brooks (Mary) | Tuesday, 7:00 | Lions Club Building |
Tifton | 18-C | James P. Golden (Nancy) | Robert K. Hubbard (Rae) | Monday, 12:00 | Ramada Inn |
Toccoa | 18-D | James B. Fulbright (Shirley) | Joe B. Vaughn (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Gate Cottage |
Towns County | 18-D | Victor Hamburger (Jean) | Charles Looper (Lois) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Young Harris College Cafeteria |
Trion | 18-A | Holbert Henderson (Hazel) | Robert E. Bennett (Ann) | Monday, 1-3, 6:30 | Old Hickory Café |
Tucker | 18-D | Bobby E. Grant (Mary Lee) | Frank Findley | Monday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Tunnel Hill | 18-A | Randall L. Parker (Debra) | Alfred M. Griffin (Dottie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Twin City | 18-F | Cecil G. Rogers (Fannie) | Lewis V. Johnson (Clava) | Thursday, 1-3, 8:00 | Lions Clubhouse |
Unadilla | 18-C | William B. Dowdy (Arlene) | Wayne D. Morgan (Elizabeth) | Thursday, 2-4,12:00 | All States Restaurant |
Union County | 18-D | William B. Owens Sr. (Peggy) | James R. Crooks (Jane) | Thursday, 2-4, 7:00 | Milton Inn |
Union Point | 18-F | Ronald Holliday (Georgia) | Dave Heffner (Joyce) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Valdosta | 18-C | H. Dennis Wetherington (Sherry) | Harold R. Sheppard (Jean) | Tuesday, 12:00 | Gold Plate Restaurant |
Valdosta Evening | 18-C | Raymond Sutton | Robert D. Batten | Thursday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Vidalia | 18-B | Howell Dixon Jr. (Robbie Lou) | William King (Jeannine) | Monday, 6:30 | Sweats Bar B Q |
Vienna | 18-C | Greg Finley (Tawna) | Kenny Calhoun (Sue) | Monday, 2-4, 7:30 | American Legion |
Villa Rica | 18-E | Paul McWilliams (Kathie) | Perry E. Amidon (Martha) | Thursday, 2-4, 7:30 | Rock Inn Restaurant |
Wadley | 18-F | George W. Rachels Jr. (Mary Sue) | Pete F. Henderson (Helen) | Monday, 1-3, 12:05 | Wadley Café |
Walnut Grove | 18-D | James Carter | M. L. Smith (Hildred) | Thursday, 1-3, 7:30 | Town Hall |
Warner Robins | 18-E | Eugene K. Lindsay (Tippy) | Joseph A. Molony (Matrice) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Warner Robins Noon | 18-E | Lou Napolitano (Dot) | Francis W. Barks (Doy) | Monday, 2-4, 1:00 | Richards Restaurant |
Warwick | 18-C | Tim Byrd | Tim Byrd | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Washington | 18-F | Charles Burgess (Denna) | Al Lamar | Monday, 1-3, 12:05 | Lions Club Building |
Waverly Hall-Ellerslie | 18-E | Theodore C. Bowen (Precious) | Bill Gordy (Janice) | Thursday, 1-3, 7:30 | Waverly Hall Masonic Hall |
Waycross | 18-B | Ellis Johnson (Nola) | Steve Tucker (Rhonda) | Tuesday, 1:00 | Ware Y.M.C.A. |
Waycross Okefenokee | 18-B | Robert P. Setser (Denise) | Roy Godwin (Sandra) | Monday, 7:30 | Ware Hotel |
Waynesboro | 18-F | Jack E. "Jack" Allen | William R. Spears (Deloria) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Mobley's Restaurant |
West Cobb | 18-A | Marcus S. "Sid" Johnson (Faye) | James Fred Walters (Betty) | Monday, 1-3, 7:30 | Sirloin Juction |
West Jackson | 18-D | Henry E. Braselton (Janice) | Dr. Robert E. Stansell (Robin) | Thursday, 1-3, 7:30 | Braselton Courthouse |
West Point | 18-E | Richard D. "Dickie" McCarthy (Lee) | John F. Whipple (Ann) | Wednesday, 12:00 | Riverside Country Club |
White County | 18-D | Neil Sims (Jane) | Raymond Packard (Cecile) | Monday, 2-4, 6:30 | Mountain Valley Kitchen |
Wilmington Island | 18-B | Warner Houston (Wisteria) | Ralph L. Hall (Evelyn) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Pelican Walk Restaurant |
Winder | 18-D | Donnie Canup (Linda) | Donald R. Hardigree (Doris) | Thursday, 2-4, 7:15 | Winder Lions Club House |
Winterville | 18-D | Glenn A. Smith (Scottie) | J. B. Giles | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Woodbine | 18-B | William K. Otaki | Joseph C. Strickland | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Woodbury | 18-E | Bob Heaberlin (Paula) | Bob Heaberlin (Paula) | Monday, 2-4, 7:00 | Flint River Academy |
Woodstock | 18-A | Robert H. Mahle (Jackie) | Sharlene Frost (Mikel) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Country Jud's Restaurant |
Wrens | 18-F | George Hopper (June) | Wayne Favors (Linda) | Monday, 1-3, 7:30 | Peggy's Restaurant |
Wrightsville | 18-F | L. E. Parker (Marjorie) | Jimmy M. Cook Jr. (Mary) | Tuesday, 2-4, 6:30 | Paul's Café |