Lions of Georgia, Club History 1989-1990
District Governor: District A, Hart H. Gates, Marietta, Ga. Lieutenant Governor: Wayne O'Neal | |||||
District Governor: District B, Inman D. Davis, Statesboro, Ga. Lieutenant Governor: Robert H. Bovee | |||||
District Governor: District C, Jimmy E. Black Jr., Cordele, Ga. Lieutenant Governor: Terry Foreman | 1989-90 | ||||
District Governor: District D, C. L. "Chuck" Wilson, Gainesville, Ga. Lieutenant Governor: Michael Higgins | Clubs: 297 | ||||
District Governor: District E, Donald L. Norris, Macon, Ga. Lieutenant Governor: Charles E. McDaniels | |||||
District Governor: District F, Billy E. Shurling, Thomson, Ga. Lieutenant Governor: Ben B. Poole | |||||
Council Chairman: Lonnie V. Roberts, 18-B, Hazlehurst, Ga. | |||||
Club | District | President | Secretary | Meeting Day and Time | Meeting Location |
Abbeville | 18-C | David E. Morgan lll (Kelly) | Carl W. Gillespie, Jr. (Madeline) | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Club House |
Adairsville | 18-A | Ronald D. Evans (Glenda) | Hill Johnson (Marta) | Monday, 1-3, 7:30 | Little Rock Café |
Adel | 18-C | Jeffrey H. Parrish (Peggy) | Aubrey Daniel Cowart (Louise) | Tuesday, 1-3, 12:00 | King Frog Restaurant |
Adrian | 18-F | Edward Paffield (Joyce) | Wilbur G. Stephens, Jr. (Kaye) | Thursday, 1, 7:00 | Community Building |
Alamo | 18-B | Jack Thomas (Nettie) | Perry Doak (Dot) | Monday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Alapaha | 18-C | Autrey Moore (Elizabeth) | Ted Owen (Pauline) | Monday, 2-4, 8:00 | Lions Clubhouse |
Albany | 18-C | Mark Shor (Sheila) | Rick Stone (Patti) | Tuesday, 1:00 | Heritage House |
Albany Evening | 18-C | S. Donald McClure | Steve McLendon | Thursday, 2-4, 6:00 | Davis Brothers |
Alma | 18-B | Dr. Jose R. Castro (Nelly) | Richard B. Vaughn (Lavonne) | Monday, 7:00 | Alma Lions Den |
Alpharetta | 18-A | H. Scott Warren (Sharon) | Steve Dempsey (Kaye) | Thursday, 2-4, 7:30 | Masonic Hall |
Americus | 18-C | Clark Lamb (Sharon) | Sharon Lamb (Clark) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Barto's Varsity Restaurant |
Arlington | 18-C | Oscar Brooks (Eloise) | Doug Mays (Susan) | Monday, 2-4, 12:00 | Grab It Restaurant |
Athens | 18-D | Dr. Willie S. Farmer Jr. (Tommie) | Alan G. Reed (Sheila) | Thursday, 1:00 | Quality Inn |
Athens Classic City | 18-D | James B. Weaver Jr. (Betty) | Sammie B. Parkman (Gloria) | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Athens West | 18-D | Stephen R. Helwig (Nan) | Jan S. Carmean (Betsy) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Skeeter's Country Restaurant |
Atlanta | 18-A | Gary Smith (Terry) | George B. Dakan (Dot) | Friday, 12:00 | Top of the Mart |
Atlanta Buckhead | 18-A | Don Tomberlin | Patrick Arnold | Monday, 2-4, 6:30 | Neiman-Marcus Zodiac |
Atlanta Henry Grady | 18-A | Ralph Alexander Peers (Jan) | Oscar L. McGowan (Catherine) | Monday, 2-4, 7:00 | Yaarab Shrine Temple |
Atlanta Korean | 18-A | Chong Ho Lim (Han Hyon) | Hank S. Hyon (Yong Za) | Thursday, 2-4, 7:30 | Members Homes |
Atlanta Northeast | 18-A | Melville Johnson (Ellen) | Dr. Gerald Hoffman (Lena) | Thursday, 1-3, 7:00 | United Methodist Church |
Auburn-Carl | 18-D | Robert G. Groen Jr. (Dale) | Bill G. Carver (Joyce) | Monday, 2-4, 7:30 | Auburn Carl Lions Club Building |
Augusta | 18-F | James P. Redmond (Cathleen) | Walker L. Dupree (Helen) | Tuesday, 1:00 | Augusta Civic Center |
Augusta Forest Hills | 18-F | Jimmy L. McLeod (Nancy) | Ronald K. Rabun (Freda) | Tuesday, 1:00 | Town Tavern |
Augusta Garden City | 18-F | Carolyn S. Irvin (Charles) | Lee M. Morris, Jr. (Diane) | Monday, 7:00 | Western Sizzlin |
Austell | 18-A | E. D. Matthews Jr. (Carolyn) | Homer W. Brannon (Edna) | Monday, 2-4, 7:00 | Watkins Farmhouse |
Baconton | 18-C | Joseph B. Tyre (Jackie) | James B. Breedlove (Elise) | Monday, 1-3, 7:30 | Community House |
Bainbridge | 18-C | David N. Beauchamp (Sharon) | Don Sickmon PDG (Carolyn) | Wednesday, 2-4, 12:00 | The Charter House Inn |
Ball Ground | 18-A | Lige Hammontree Jr. (Doris) | Fred L. Boling | Tuesday, 2-4, 7:30 | Community Building |
Banks County | 18-D | Carl G. Clough (Rebecca) | Swayne Jordan | Tuesday, 2-4, 7:00 | Old Jail |
Barnesville- Lamar | 18-E | James A. Burnette (Bobbie) | John E. Dickens (Virginia) | Thursday, 2-4, 6:30 | Pastime Grill |
Baxley | 18-B | Ralph Oplinger (Ann) | Jack D. Allagood (Janice) | Monday, 1-3, 7:00 | Club Building |
Bellville | 18-B | Emily Groover (David) | Martha Loyless (Kirk) | Monday, 1-3, 7:30 | Methodist Church |
Bethesda | 18-D | George Weigle (Betty) | Nick Brigham Jr. (Nancy) | Monday, 2-4, 7:00 | Dillon's Restaurant |
Blackshear | 18-B | Jack M. Register (Carolyn) | Sam B. Owens (Margaret) | Thursday, 2-4, 6:30 | Oak Plaza Restaurant |
Blakely | 18-C | Richard Hall (Kay) | Warren Cleveland (Betty) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Blakely Town and Country Club |
Bloomingdale | 18-B | Ben W. Stewart (Freida) | Jethro B. Donaldson, Jr. (Henrietta) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Den |
Bonanza | 18-E | R. Daniel Dorsey (Gail) | Robert "Bob" King (Anna) | Thursday, 1-3, 7:30 | Dakota Steak House |
Bowdon | 18-E | Allen Fisher (Linda) | Jeanie K. Steed | Tuesday, 1-3, 7:00 | Southern Lady |
Boynton | 18-A | T. K. Bruu (Agnes) | Chuck Thacker (Jeanne) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Boynton Elementary School |
Brantley County | 18-B | P. U. Rozier | Johnnie E. Crews (Patricia) | Monday, 2-4, 12:00 | Paloma Restaurant |
Bremen | 18-E | Ed Martin (Becky) | Jerry Stanford (Betty) | Tuesday, 11:30 | Shilo Inn |
Brunswick | 18-B | Dr. Gary M. Grolemund (Debra) | T. Randy Johns | Monday, 1:00 | Western Steer |
Buchanan | 18-E | John Daniel (Pat) | Forrest Reynolds (Faye) | Thursday, 2-4, 7:00 | Korner Grill |
Buena Vista | 18-E | Rev. Vaughn Foster (Nona) | Dr. James Hagler (Kay) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Buford | 18-D | Jimmy Kilgore (Jean) | William G. Wiley | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Steer |
Bulloch | 18-B | Chris Marsh (Annette) | Rick Barr (Shari) | Tuesday, 1-3, 7:30 | R. J.'s Steakery |
Byron | 18-E | Robert "Bob" Griggers (Brenda) | Howard R. Allen (Rose) | Thursday, 1-3, 7:30 | Byron Elementary School |
Cairo | 18-C | James Tom Jones | Keith Bearden (Amy) | Monday, 1-3, 7:30 | Downtowner Restaurant |
Calhoun | 18-A | Clifford Free (Mary) | Gerald Hite (Katherine) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
Calvary | 18-C | Robert Lane Gainey (Ellen) | Roy K. Baggatt (Delores) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Calvary Lions Den |
Camilla | 18-C | E. R. "Rudy" Rigsby (Veda) | Jim Lapham (Barbara) | Tuesday, 12:00 | Fred Deen's Restaurant |
Canton | 18-A | Barry Robbins (Kathy) | Seth T. Howard (Margaret) | Thursday, 1-3, 12:00 | Pinecrest Restaurant |
Carnesville | 18-D | Charles Jerry Eddy (Judy) | Danny C. Newbern (Caroline) | Monday, 1-3, 7:00 | First Bank & Trust |
Carrollton | 18-E | Dave Knight (Suzanne) | Joe R. Harris (Kathy) | Thursday, 12:00 | Sunset Hills Country Club |
Carrollton Evening | 18-E | Jimmy Cooley | Paul Miller (Jo Ann) | Monday, 2-4, 7:30 | Western Steer |
Cartersville | 18-A | Steven F. Striplin | Ken D. Fuller Sr. (Carol) | Tuesday, 12:00 | Quality Inn |
Cedartown | 18-A | Pat Bishop | Leon Morris (Gilda) | Monday, 1-3, 7:00 | The Shanty Restaurant |
Centerville | 18-E | Richard Kendall Marsh (Bonnie) | John William Dennis (Kathy) | Monday, 1-3, 7:30 | L & L Catering |
Chatsworth | 18-A | Jimmy Wilbanks (Jane) | Alan Ridley (Donna) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Church of God of Prophecy |
Chattanooga Valley | 18-A | Clarence E. Rhoden (Eula Mae) | John D. Woodward (Sara) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Chester | 18-C | Alvin Belflowers (Sue) | James Rodgers | Tuesday, 2-4, 8:00 | Community House |
Chickamauga | 18-A | Stephen A. Mayes (Diane) | Betty N. Madaris | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Club |
Clarkesville | 18-D | Phillip Roberts (Janice) | Conny H. Shirley (Beverly) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Adam's Rib Restaurant |
Claxton | 18-B | Raybon H. Moore (Anna) | Elmer C. Brewton | Tuesday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Clayton | 18-D | A. L. Wright (Evelyn) | Dr. William Bailey | Thursday, 1-3, 7:00 | Chic 'N' Coop |
Clermont | 18-D | Larry S. Watkins (Linda) | R. David Sargent (Sarah) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Clark House |
Clinch County | 18-B | R. E. Cagle (Frances) | L. Phillips Martin (Ellice) | Monday, 1-3, 7:00 | Homerville Women's Club |
Cobb County | 18-A | James Phelps Jr. (Fran) | Fae Gibson | Thursday, 1-3, 12:00 | Jilly's Restaurant |
Cobbtown | 18-B | Elbert Albertson (Janice) | Horace W. Shewmaker (Dorothy) | Tuesday, 4, 7:30 | Cobbtown Methodist Church |
Cochran | 18-C | James R. English (Bonnie) | Billy Ray Godfrey | Monday, 2-4, 7:30 | Middle Georgia Supper Club |
Colbert | 18-D | Tucker Woodson (Faye) | J. Paul Burroughs (Roberta) | Thursday, 1-3, 7:00 | Colbert City Depot |
Colony City | 18-C | Billy Phillips | Paul D. Rosado (Anna) | Thursday, 2-4, 7:30 | Colony House Restaurant |
Colquitt | 18-C | Randy Clenny | Rickey Carpenter (Jane) | Tuesday, 2-4, 6:30 | Community Center |
Columbus | 18-E | Stanley Hirsch (Marilyn) | James P. McGrotha (Louise) | Tuesday, 12:30 | Econo Lodge |
Columbus East | 18-E | James A. McMullen (Ceceil) | Dr. Homer E. Wright (Gladys) | Thursday, 2-4, 12:00 | Burger King |
Columbus Evening | 18-E | Robert L. "Bob" Parker (Selena) | James Davis (Judy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Bonanza Family Restaurant |
Columbus Muscogee | 18-E | Robert E. Willett (Ruby) | Ronald W. Crooks (Vertie) | Monday, 12:30 | Ralston Towers |
Comer | 18-D | Reece Whitehead (Myra) | Bobby Mc Cannon (Karen) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Commerce | 18-D | Terry W. Minish (Janice) | Richard Chambers (Anna) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Vickery's Restaurant |
Conyers | 18-F | Harold Ingle (Frances) | Dr. Douglas B. Cochran (Judy) | Monday, 1-3, 7:00 | Holiday Inn |
Cordele | 18-C | Michael Browning (Kathy) | Stve Rentfrow (Donna) | Tuesday, 12:00 | Community Clubhouse |
Cordele Evening | 18-C | Thomas H. Simmons | Alton B. Churchwell (Lana) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Western Steer Steakhouse |
Cornelia | 18-D | Ron H. McClellen | Dr. R. L. Thomas (Blondie) | Monday, 1-3, 7:00 | The Steak House |
Covington | 18-F | Todd B. Babb | Roy T. Cook (Mildred) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Club Pavilion |
Crawford County | 18-E | Jimmy Marable (Rita) | David L. Mincey Jr. (Susan) | Thursday, 1-3, 7:30 | Spiller's Restaurant |
Cusseta | 18-E | Charles C. Coleman (Joyce) | David W. Villiard (Debra) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Lions Den |
Cuthbert | 18-C | Tom Lindsey (Reba) | Pete Johnson (Krista) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Boy Scout House |
Dade County | 18-A | Billy S. Sharpton (Sue) | John Emmett (Betty Ruth) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Various |
Dahlonega | 18-D | Robert R. Schuetze (Karen) | William E. Mundy (Nancy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Danny's Restaurant |
Dallas | 18-A | Ray Graham (Opal) | Rusty Durham (Donna) | Thursday, 1-3, 7:30 | Briar Patch Restaurant |
Dalton | 18-A | Bill Q. Cosby (Phyllis) | Terry E. Calhoun (Donna) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Cherokee Restaurant |
Dalton Noon | 18-A | Lane Bramlett (Jill) | Donna Townsend (Haynes) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Western Steer |
Darien | 18-B | Ronald E. Boyer (Terry) | Ralph G. Huff (Frances) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Park |
Dawson | 18-C | Russell D. Ober (Brenda) | W. L. Hooks (Annette) | Tuesday, 7:30 | Dawson Lions Club House |
Dawsonville | 18-D | Hubert Bailey (Mary) | Samuel Catanzano Jr. (Sara) | Monday, 1-3, 7:00 | Amicalola House |
Dearing | 18-F | Ronnie Smith (Leila) | Ray Washington (Ann) | Monday, 2-4, 7:30 | Dearing Park |
Decatur | 18-D | William L. Richardson Jr. (Betty) | James F. Mayfield (Mildred) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Decatur First Christian Church |
Dekalb Central | 18-D | Ralph Parrish (Laura) | J. L. Ritchie (Ann) | Thursday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Donalsonville | 18-C | Franklin W. Trulock | Robert S. Monroe | Tuesday, 12:00 | Lions Hall |
Dougherty | 18-C | David R. Underwood (Penny) | Walter Terry Foreman (Delores) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Gargano's East |
Douglas | 18-B | Archie Brown (Rosemary) | Dennis Brown (Jodi) | Tuesday, 12:30 | Holiday Inn |
Douglasville | 18-A | David Berryhill (Pat) | Douglas G. Landrum (Barbara) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Druid Hills | 18-D | Gregory D. Garvin (Angela) | David G. Scott Jr. (Joscelyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Dublin | 18-F | Steve Freeman (Debra) | John Bogle (Betty) | Friday, 1:00 | Holiday Inn |
Duluth | 18-D | Richard A. Perron (Nancy) | Richaed A. Hoovestol (Rachel) | Thursday, 2-4, 7:30 | Mr. J's Steak House |
Dunwoody | 18-D | Richard A. Cannon (Pam) | George Baehr (Ruth) | Monday, 2-4, 7:00 | Chuck's Steak House |
East Dublin | 18-F | James C. Deal (Mary Ann) | John Popovich (Phyllis) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Farmer Johns Kitchen |
East Marietta | 18-A | Bobby D. Shaw (Beth) | Ray Moore (Liz) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Pilgrims Restaurant |
East Point | 18-A | L. George Haney (Nellie) | Claude W. McManus (Louise) | Thursday, 1-3, 7:00 | Lakeside Country Club |
Eastman | 18-C | Charles Williams | Gary Smith | Tuesday, 12:00 | Western Sizzlin |
Echols County | 18-C | Jimmy Lee Bennett (Janie) | Jackie L. Carter (Mary Bell) | Monday, 4, 7:00 | School Lunchroom |
Edison | 18-C | Jim F. Johnson (Miriam) | Charles W. Mask (Mary) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Lions Club Horse Show Grounds |
Elberton | 18-D | Leon Stratton (Sara) | Wallace Edwards Jr. (Joellyn) | Monday, 1-3, 7:30 | Elberton Civic Center |
Ellaville | 18-E | John A. Eason | James W. Hunter (Dean) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Southern Kitchen Restaurant |
Ellijay | 18-A | Jim West (Kay) | James Beswick | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Fitzgerald | 18-C | Jeff Lewis (Leslie) | Dr. Charles L. McWhorter (Marsha) | Tuesday, 12:30 | Colony House Restaurant |
Fleming | 18-F | Jimmy H. Newman Sr. (Effie) | Leo Bourassa (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Fleming Lions Clubhouse |
Folkston | 18-B | Roger Heaton (Karen) | Richard Douglas Gowen (Valerie) | Monday, 2-4, 7:30 | Tiny Kim's Restaurant |
Forsyth | 18-E | James R. Agee (Mozell) | Elmo Remick (Virginia) | Monday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
Forsyth County | 18-D | Winburn L. Turk (Martha) | Dan Sullivan (Gail) | Monday, 1-3, 7:00 | Meal House Restaurant |
Fort Gaines | 18-C | Collier Mills (Betty) | William O. Kenyon (Terina) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Tommy's Fish Center |
Fort Valley | 18-E | Luis Rodriguez (Maria) | James F. Rillard (Dorothy) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Francis Lake | 18-C | Norman Bush (Betty) | Harvey Marcus (Judy) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Civic Center |
Gainesville | 18-D | Steve Leslie (Susan) | W. W. Banks (Charlotte) | Tuesday, 12:05 | Holiday Hall |
Garden City | 18-B | Herman L. Hodges (Annie) | Robert E. Priestley (Melba) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Garden City Community House |
Glascock County | 18-F | Tim Brunk (Jan) | David Forrest (Dimple) | Monday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Glennville | 18-B | Joseph D. McGovern (Alice) | Charlie E. Rowland (Susan) | Monday, 1-3, 6:30 | Great Western Steak House |
Golden Isles | 18-B | Craig R. Falk (Mindy) | J. Randall Rehberg (Pam) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Charter Health Center |
Greenville | 18-E | Dan A. Branch (Marie) | Stephen D. Mulvey | Thursday, 1-3, 7:30 | American Legion Hall |
Griffin | 18-E | William Lovejoy Harwell (Margaret) | William Wells (Carolyn) | Thursday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Grovetown | 18-F | Frederick M. Hawridge (Dorothy) | Robert W."Bob" Sadlin (Rose) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Hapeville | 18-A | John H. Keeter (Janice) | Robert F. Weldon (Anna Jeanne) | Thursday, 2-4, 7:30 | Morrison's Cafeteria |
Harlem | 18-F | Melvin Johnson (Ruth) | James R. Grice (Iris) | Monday, 2-4, 7:30 | Harlem Woman's Club Building |
Harris County | 18-E | Owen Riley (Grace) | James R. Mosley (Ellen) | Monday, 1-3, 7:30 | Callaway Gardens Inn |
Hartwell | 18-D | Kenneth Little (Jane) | L. T. Brock (Iris) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Whistle Stop Restaurant |
Hawkinsville | 18-C | Jack Kroesser (Carolyn) | Shelly J. Berryhill (Bonnie) | Tuesday, 12:00 | Town House Restaurant |
Hazlehurst | 18-B | James Woodward (Janet) | Lonnie V. Roberts | Tuesday, 1-3, 7:00 | Big House Restaurant |
Heard County | 18-E | Tim Jackson (Teresa) | Durell Langley (Sharon) | Monday, 2-4, 7:30 | Scout Hut |
Helena | 18-B | Tommy Brown | M. L. Harrellson (Rebecca) | Monday, 2-4, 7:30 | Masonic Lodge |
Hinesville | 18-B | William Lumley (Sara) | George W. Laseter (Joyce) | Monday, 1-3, 7:30 | First United Methodist Church |
Hogansville | 18-E | Ed McFarland | James P. Korytoski (Wanda) | Monday, 1-3, 12:00 | Betty Sue's |
Ideal | 18-E | Jack E. Hardage (Kay) | Donald A. Massey (Elizabeth) | Monday, 2-4, 7:00 | Ideal Club House |
Iron City | 18-C | Don Batchelor | Ronald E. Ingram (Brenda) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Iron City Community Center |
Jacksonville | 18-B | Jack Jones (Elaine) | Guy D. Bland (Lynn) | Monday, 2, 7:30 | Jacksonville Lions Club House |
Jasper | 18-A | Michael McGhee (Jerri) | William A. Gooch (Deane) | Thursday, 2-4, 7:00 | Amicalola House |
Jefferson | 18-D | Guy Owen Pittman | Jerry G. Legg | Monday, 2-4, 7:00 | Bruce's Fine Foods |
Jekyll Island | 18-B | Stanley P. Stewart Jr. (Betsy) | Theodore Rastall (Vera) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Quality Inn |
Jesup | 18-B | Don Holland (Aloa) | Jim Wheeler | Tuesday, 2-4, 6:45 | Sybil's |
Jones County | 18-F | Curtis Barfield | Ernie Collins (Carol) | Thursday, 2-4, &:00 | Fair Ground Building |
Kingsland | 18-B | Douglas Hill (Jean) | Wilton L. Gibson (Arlene) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Den |
LaFayette | 18-A | James O. Powelson (Sandy) | Richard L. Willard (Patty) | Thursday, 12:00 | Western Sizzlin |
LaGrange | 18-E | Jay Wildes (Julia) | David T. Harroff (Phyllis) | Tuesday, 12:00 | Highland Country Club |
Lakeview- Ft. Oglethorpe | 18-A | Theron T. Williams (Kay) | Thomas L. Shivers (Ann) | Monday, 2-4, 7:00 | High School |
Lanier | 18-D | Larry E. Shuler (Evelyn) | J. W. Wellons | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin |
Lanier County | 18-C | Claude Guice | Howard Karst (Mona) | Wednesday, 2-4, 12:00 | Michelle's Restaurant |
Laurel Ridge | 18-D | William T. Harrison (Mary) | Charles W. Freeman (Betty) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
LaVista | 18-D | J. Rich Harrelson (Maud) | George J. Vandiver | Tuesday, 2-4, 7:00 | Papa's Country Restaurant |
Lavonia | 18-D | Dale Stone (Pam) | Bruce Knighton (Susan) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Silo Restaurant |
Lawrenceville | 18-D | Ellis Britt (Ruth) | Mike Aquino (Janice) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Lawrenceville Noon | 18-D | Warren Swanson (Jane) | Andy Bearden (Linda) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Western Sizzlin |
Liberty Coastal | 18-B | James P. Campbell (Pat) | Robert R. Daughtry (Sydney) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Colonels Island Fire Department |
Lilburn | 18-D | J. W. Pursell (Carolyn) | Tom Burgess (Sarah) | Monday, 1-3, 7:00 | Country Buffet |
Lincolnton | 18-F | Jimmy Dorsey (Sandra) | Roy L. Varner (Maudelle) | Thursday, 4, 7:00 | Lincolnton Clubhouse |
Lithonia | 18-D | William H. Dickie Jr. (Nancy) | Louis T. Brown (Dema) | Monday, 1-3, 7:15 | Granny's Kitchen |
Lizella- West Bibb | 18-E | Warren Beddingfield (Frances) | Robert "Bob" Campen (Frances) | Monday, 2-4, 7:30 | Howard Johnson |
Loganville | 18-D | Steve Elzey (Sandra) | Walter L. Stearman (Mary Jean) | Monday, 1-3, 7:30 | Loganville United Methodist Church |
Louisville | 18-F | Larry Stanley (Fran) | Keith Stewart (Pauline) | Wednesday, 2-4, 8:00 | Louisville Lions Club Building |
Lumpkin | 18-C | Charles Canington | Ed Cannington | Monday, 1-3, 7:30 | Village Square Restaurant |
Luthersville | 18-E | Melvin J. Lasky (Peggy) | Norman J. Rowe (Gina) | Monday, 1-3, 7:30 | Lutherville City Hall |
Lyons | 18-B | Stan Bazemore | Danny Coleman | Monday, 2-4, 12:00 | The Cabaret |
Macon | 18-E | Donald C. Sheffield (Etta Reese) | Raymond C. "Ricky" Smith, Jr. (Suzann) | Tuesday, 1:15 | The Rosewood |
Macon Cross Keys | 18-E | Julian W. McKinnie (Maureen) | Jack N. Norton (Agnes) | Thursday, 1-3, 7:30 | Quail's Nest |
Macon Rutland | 18-E | Harvey Carter Jr. (Jeanette) | Earl P. Pace (June) | Thursday, 1-3, 7:30 | Community Center |
Macon Southside Community | 18-E | William R. "Bill" Powell (Sandy) | Karl T. Bechtel (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Macon YWCA |
Madison | 18-F | Hoyt R. Jackson (Virginia) | James Devane | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Manchester | 18-E | Buster Bates | James E. Moran Jr. | Monday, 1-3, 7:00 | Victorian Tea Room |
Marietta | 18-A | Terry M. Chandler | William M. Dodd III (Lucy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Cupboard Restaurant |
Martin | 18-D | Mose Thomas (Mildred) | John O. Goodwin (Jean) | Thursday, 1-3, 7:30 | Martin Community Center |
Martinez-Evans | 18-F | Herbert C. Ashline (Vivian) | Frederick A. Kays Jr. (Mildred) | Thursday, 1-3, 7:30 | The Lotus Restaurant |
McCaysville | 18-A | Don Thomas (Barbara) | William L. Bolton (Helen) | Thursday, 1-3, 6:15 | Arp's Restaurant |
McDonough | 18-E | Hampton T. Wilson | Horace H. Swanson (Marcia) | Monday, 2-4, 7:00 | Sizzling Platter Restaurant |
McRae | 18-B | Jimmy Yawn (Faye) | H. B. Barnes Jr. (Jean) | Monday, 12:00 | Plantation Restaurant |
Menlo | 18-A | Lynn Hall | Ed Thompson (Yvonne) | Monday, 1-3, 7:00 | Menlo School Cafeteria |
Metter | 18-B | Joe L. Moore (Betty) | Chester Zettler (Jo) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Western Steer |
Midville | 18-F | Morris Smith (Sheila) | Woody Thurman (Lisa) | Tuesday, 1-3, 7:00 | McKinney Pond |
Milan | 18-B | Jimmy Kirkland (Shirley) | Harry Ware (Joanne) | Monday, 3, 7:30 | Pa Pete's Café |
Milledgeville | 18-F | C. Wade Hodges (Shirley) | M. Wallace Thomson (Miggs) | Thursday, 1-3, 7:30 | Golden Corral |
Millen | 18-F | Talmadge Fries | Lamar B. Gay (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:30 | P J's Restaurant |
Monroe | 18-D | David Dickinson (Rita) | Dan Bennett (Abbie) | Monday, 2-4, 7:30 | Melinda's Restaurant |
Montezuma | 18-E | James K. Hollingshead (Eleanor) | Lewis Cazenave (Cynthia) | Thursday, 2-4, 7:00 | Community Club House |
Moultrie | 18-C | Fred E. Cook (Charlotte) | Wilkes Milligan (Inez) | Monday, 7:00 | Bull's Restaurant |
Mountain View | 18-A | Rodney S. Everette | Howard E. German (Barbara) | Monday, 2-4, 7:00 | Mountain View School |
National Hills | 18-F | Howard Aiken (Elizabeth) | Thomas C. McCartney (Annette) | Friday, 1-3, 7:30 | Ramada Inn |
Newnan | 18-E | Terry Kelly | John Peryam | Tuesday, 1-3, 7:00 | Dakota Western |
Norcross | 18-D | Gary S. Cobb (Ida) | John W. Vickers (Carol) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Lions Club Building |
North Decatur | 18-D | Robert H. Smoot (Jo) | Gordon Kenimer Jr. (Inez) | Monday, 2-4, 7:00 | Red Lobster |
North Dekalb | 18-D | James D. Garrett (Helen) | Robert F. Brown (Emilene) | Monday, 2-4, 7:30 | Radisson Inn |
Northeast Cobb | 18-A | Clyde Hasty (Evelyn) | Kenneth D. Wilson (Karen) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Ryan's Steak House |
Ocilla | 18-C | Oscar Roberts (Janice) | Alan Smith (Betty Ann) | Thursday, 2-4, 12:00 | Ocilla Community House |
Oconee | 18-D | Daniel W. Stuart (Phyllis) | Greg Brooks (Robin) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Walton EMC |
Odum | 18-B | Arthue Clyde Gieger (Helen) | J. B. Perkins (Jackie) | Thursday, 1-3, 7:30 | Odum Recreation Center |
Oglethorpe | 18-E | Dr. J. H. Taylor (Virginia) | Richard Mariny (Judy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Oglethorpe Lions Club House |
Oxford | 18-F | John McGowan (Virginia) | J. Tommy Terry (Pat) | Thursday, 1-3, 7:30 | City Hall |
Patterson | 18-B | William F. Roundtree (Joy) | R. C. Cunningham (Lucy) | Monday, 1-3, 7:00 | Patterson Lions Park |
Pearson | 18-B | Chris McRae | Hal Baxley | Tuesday, 2-4, 12:00 | Senior Citizens Center |
Pelham | 18-C | J. I. McKenzie (Kitty) | Walter P. Sealy Jr. (Fran) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Holton's Restaurant |
Pembroke | 18-B | A. J. Cowart (Louise) | Robert Bowers (Mary Jane) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Elizabeth's Restaurant |
Perry | 18-E | Alan Shaw (Cathy) | Richard Nelson (Sharon) | Tuesday, 1-3, 7:30 | New Perry Hotel |
Pike County | 18-E | Don Snowden (Loretta) | Al Milby (Hazel) | Monday, 1-3, 7:30 | Carraway's Kitchen |
Plains | 18-C | Millard Simmons (Anne) | William E. Wise | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Port Wentworth | 18-B | Lewis C. Mobley (Nelle) | Charles E. Moore (Inez) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Poulan | 18-C | Doyle Rogers (Julie) | Johnny E. Sumner Jr. (Debbie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Community Building |
Pulaski | 18-C | Arthur M. Goddard (Mary) | Steve M. Studstill (Laura) | Thursday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Quitman | 18-C | Bill Marko (Pat) | Harvey Carmichael (Shirley) | Thursday, 7:30 | Lions Den |
Rehoboth | 18-D | Ed Kent (Norma) | Judson B. Hodges Jr. (Linda) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Reidsville | 18-B | Rabun D. Phillips (Janice) | J. Lewis Lynn (Wanda) | Monday, 3, 7:30 | Reidsville Community House |
Richland | 18-C | Robert A. King (Elizabeth) | Connie M. Goare (Freddie) | Monday, 2-4, 7:30 | Little's Drug Store Building |
Richmond Hill | 18-B | Harris Brigdon | Richard E. Usher (Deborah) | Wednesday, 3, 7:30 | Richmond Hill Methodist Church |
Rincon | 18-B | Robert "Bobby" Bennett (Alice) | Larry D. Steese (Betty Jo) | Monday, 1-3, 7:30 | Rincon Community Building |
Rising Fawn-Lookout Moutain | 18-A | Havil J. Hodnett (Betty) | Sonja E. Shetler (Albert) | Thursday, 2-4, 7:30 | The Gillin School |
Riverdale | 18-E | Harvey Nelson (Peggy) | William R. Shockley (Michelle) | Tuesday, 1-3, 12:00 | International House of Pancakes |
Rochelle | 18-C | James E. Turk (Gail) | Ernest J. Barker | Monday, 1-3, 7:30 | Agricultural Building |
Rock Spring | 18-A | Rick Potts (Phyllis) | Jeff Potts (Connie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Potts Auction |
Rockmart | 18-A | Bobby R. Haney (Sondra) | Tyre G. Matthews (Perrine) | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Rome | 18-A | Richard A. Montgomery Jr. (Annette) | Thurmon E. Morris (Martha) | Tuesday, 12:30 | Holiday Inn |
Rossville | 18-A | James E. Ward (Claudia) | William J. Bramblett (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:30 | Maggie's Restaurant |
Roswell | 18-A | Lawrence E. Gross (Christine) | Carlysle Woodruff (Vashti) | Monday, 1-3, 7:30 | Sheraton Inn |
Royston Franklin Springs | 18-D | Douglas Dickson (Nelda) | Morris Andrews (Mazell) | Thursday, 1-3, 7:30 | Roystonian Restaurant |
Sandersville | 18-F | Marvin Drury | Jack Carlson (Alice) | Friday, 1:00 | Brown's Restaurant |
Sandy Springs | 18-A | Lauren Buckland (Fran) | Roy Dhirendra | Wednesday, 1-3, 7:00 | Jilly's Restaurant |
Sardis | 18-F | Pat Kile (Debra) | W. L. Robinson Jr. (Freida) | Monday, 2-4, 8:00 | Methodist Church |
Savannah | 18-B | Alex Pittsley (Geraldine) | Welby L. Stayton (Shirley) | Thursday, 1:00 | Officers Club, Hunter Army Airfield |
Savannah Chatham South | 18-B | Paul Ganem | Rease Perry | Thursday, 2-4, 7:30 | Blue Dolphin Restaurant |
Savannah Hostess City | 18-B | Jean P. Perry (Reese) | Theresa Taylor (Jack) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Officers Club, Hunter Army Airfield |
Savannah Port City | 18-B | Bruce Nichols (Mary Jane) | James Heap (Betty) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Officers Club, Hunter Army Airfield |
Screven | 18-B | Donald Boyette (Gaynell) | Curtis Griffis (Ellawene) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Screven Community Center |
Senoia | 18-E | Zollie Cole | Sam Preston (Susan) | Monday, 2-4, 7:30 | Crossroads Restaurant |
Shellman | 18-C | F. M. Stewart | L. R. Rigsby (Ruth) | Thursday, 1-3, 8:00 | Oliver Hall |
Smyrna | 18-A | Charles Lane (Renee) | Hubert Hobbs (Clara) | Thursday, 1-3, 7:30 | Vittles Restaurant |
Snellville | 18-D | James M. Kerlin | Jimmie T. Powell (Helen) | Thursday, 1-3, 7:30 | Walton EMC |
Social Circle | 18-D | Virgil Hanks (Martha) | William Nunnally (Harriet) | Monday, 1-3, 6:30 | United Methodist Church |
Soperton | 18-F | Neal Sale (Annette) | Eugene Pullen (Lillian) | Thursday, 2-4, 7:00 | Sweat's Restaurant |
South Cobb | 18-A | Bobby Thomas (Betty) | Lloyd Gillham (Barbara) | Monday, 1-3, 7:30 | Mothers Finest |
South Hall County | 18-D | Hank Hess (Diane) | Jim Reid | Monday, 1-3, 7:00 | Curt's |
Southwest Dekalb | 18-D | Paul Rowell (Joyce) | Robert A. Scott (Anne) | Monday, 2-4, 7:30 | Shoney's |
Sparta | 18-F | Eddie M. Folds (Inez) | John Callaway (Cecily) | Wednesday, 1:00 | Country Folks Restaurant |
Springfield | 18-B | Larry Weddle (Julie) | Van E. Findley | Thursday, 2, 7:30 | Family House |
Statesboro | 18-B | Lawrence T. Becker | Edwin L. Cook (Kay) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Stockbridge | 18-E | Robert T. Tulley (Carol) | Clarence Sheppard (Betty) | Monday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Stone Mountain | 18-D | Brendan M. Brennan (Ann) | Lawrence "Larry" M. Todd (Nanette) | Thursday, 1-3, 7:00 | Old Post Office Buffet |
Swainsboro | 18-F | Hayward Altman (Kathy) | Glenn H. Fennell (Judy) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Sylvania | 18-F | Edward K. Overstreet (Cathy) | Wendell C. Madway Jr. (Donna) | Monday, 2-4, 7:30 | Town House Restaurant |
Sylvester | 18-C | Wayne Ennis (Myra) | James E. Whitfield (Claire) | Monday, 1-3, 7:00 | Sylvester Woman's Club |
Talbotton | 18-E | Ed B. Bassett Jr. (Mary) | John R. Earles (Mary Anne) | Monday, 2-4, 7:30 | Baptist Church |
Tallapoosa | 18-E | Wayne Thompson (Mary Bell) | M. B. Lanier (Mable) | Thursday, 12:00 | Talley Mountain Country Club |
Tallulah Falls | 18-D | D. L. Lovell (Byreem) | A. E. Dollar (Sherry) | Monday, 4, 7:00 | Tugalo Community Center |
Temple | 18-E | Claude Parrish (Faye) | David Nysewander (Debbie) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Allen's Restaurant |
Thomaston | 18-E | Melvin K. Irvin (Juanita) | Joe F. Harney (Evelyn) | Monday, 2-4, 7:00 | Hotel Upson |
Thomasville | 18-C | J. Ernest Ford (Ginnie) | Gary Cullens (Glenda) | Monday, 7:30 | Golden Corral |
Thomasville Noon | 18-C | Thomas G. Corley (Jacquelin) | Sammy A. Collins (April) | Tuesday, 12:00 | Plaza Restaurant |
Thomson | 18-F | Wilton A. Hinton (Margie) | L. R. Brooks (Mary) | Tuesday, 7:00 | Lions Club Building |
Tifton | 18-C | Gary Gascho (Marilyn) | Robert K. Hubbard (Rae) | Monday, 12:00 | Ramada Inn |
Toccoa | 18-D | Walter Salentine (Mary) | Joe B. Vaughn (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Gate Cottage |
Towns County | 18-D | Charles Looper (Lois) | Robert Thompson (Ann) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Young Harris College Cafeteria |
Trion | 18-A | George D. Hawkins | Clarence R. Sweatman | Monday, 1-3, 6:30 | Old Hickory Café |
Tucker | 18-D | Ray Bridges (Callie) | Frank Findley (Barbara) | Monday, 1-3, 7:00 | Kettle's Restaurant |
Tunnel Hill | 18-A | David Longobardo (Gabarb) | Alfred M. Griffin (Dottie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Twin City | 18-F | Dal Durden (Pam) | Cecil G. Rogers (Fannie) | Thursday, 1-3, 8:00 | Lions Clubhouse |
Unadilla | 18-C | Steve Byrd (Penny) | Wayne D. Morgan (Elizabeth) | Thursday, 2-4,12:00 | All States Restaurant |
Union County | 18-D | Arthur M. Gurr (Betty) | Williiam H. Pickrell (Mary) | Thursday, 2-4, 7:00 | Milton Inn |
Union Point | 18-F | Ronald Holliday (Georgia) | Ronald Holliday (Georgia) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Valdosta | 18-C | Guy F. McAllister (Katherine) | Harold R. Sheppard (Jean) | Tuesday, 12:00 | Gold Plate Restaurant |
Valdosta Evening | 18-C | Harshad "Harry" D. Patel (Una) | Robert D. Batten | Thursday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Vidalia | 18-B | Ronnie Melton (Patricia) | Arch Lobrovich (Jeanette) | Monday, 6:30 | Sweats Bar B Q |
Vienna | 18-C | Charles Stephens | Kenny Calhoun (Sue) | Monday, 2-4, 7:30 | American Legion |
Villa Rica | 18-E | Lamar Moody (Nan) | Perry E. Amidon (Martha) | Thursday, 2-4, 7:30 | Rock Inn Restaurant |
Wadley | 18-F | Julian I. Murphey (Danelle) | Pete F. Henderson (Helen) | Monday, 1-3, 12:05 | Wadley Café |
Walnut Grove | 18-D | Andy Byrd (Hilda) | Will Horn (Lila) | Thursday, 1-3, 7:30 | Town Hall |
Warner Robins | 18-E | Eugene K. Lindsay (Tippy) | Joseph A. Molony (Matrice) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Warner Robins Inn |
Warner Robins Noon | 18-E | Marion L. Froshour (Lucette) | Francis W. Barks (Doy) | Monday, 2-4, 1:00 | Warner Robins Inn |
Warwick | 18-C | Tim Byrd | Tim Byrd | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Washington | 18-F | Olin Newby (Rosemary) | Al Lamar | Monday, 1-3, 12:05 | Lions Club Building |
Waverly Hall-Ellerslie | 18-E | Theodore C. Bowen (Precious) | Bill Gordy (Janice) | Thursday, 1-3, 7:30 | Women's Club |
Waycross | 18-B | James Tucker (Audrey) | Mark Dye (Barbara) | Tuesday, 1:00 | Ware Hotel |
Waycross Okefenokee | 18-B | William L. Barber Jr. (Hazel) | Robert P. Setser (Denise) | Monday, 7:30 | Ware Hotel |
Waynesboro | 18-F | Stan Driver (Becky) | Lorren Mims | Tuesday, 1-3, 7:00 | Mobley's Restaurant |
West Cobb | 18-A | William Freise (Shelby) | James Fred Walters (Betty) | Monday, 1-3, 7:30 | Sirloin Juction |
West Jackson | 18-D | Henry E. Braselton (Janice) | Bill Lott | Thursday, 1-3, 7:30 | Braselton Courthouse |
West Point | 18-E | William D. Whipple (Joleen) | John F. Whipple (Ann) | Wednesday, 12:00 | Riverside Country Club |
White County | 18-D | Neil Sims (Jane) | Raymond Packard (Cecile) | Monday, 2-4, 6:30 | Mountain Valley Kitchen |
Wilmington Island | 18-B | Danny Fries (Elizabeth) | Ralph L. Hall (Evelyn) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Williams Seafood Restaurant |
Winder | 18-D | A. Lamar Ouzts (Carol) | Jimmy Griffeth (Judy) | Thursday, 2-4, 7:15 | Winder Lions Club House |
Winterville | 18-D | Kenneth D. Hodges (Sharon) | J. B. Giles (Nell) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Woodbine | 18-B | Ron Sutton (Rhetta) | Charles M. Quattlebaum (Sandi) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Woodstock | 18-A | Barry Schirack (Karen) | Robert J. Abbott (Grace) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Crane's Restaurant |
Wrens | 18-F | Emmitt "Tip" Carroll (Kathy) | Wayne Favors (Linda) | Monday, 1-3, 7:30 | Peggy's Restaurant |
Wrightsville | 18-F | L. E. Parker Jr. (Marjorie) | Jimmy M. Cook Jr. (Mary) | Tuesday, 2-4, 6:30 | Sweat's Restaurant |