Lions of Georgia, Club History 1991-1992
District Governor: District A, Haynes H. Townsend, Dalton, Ga. Lieutenant Governor: Roderick F. "Rod" Hume | |||||
District Governor: District B, Patrick J. Pignataro, St. Marys, Ga. | 1991-1992 | ||||
District Governor: District C, W. Clyde Davis, Albany, Ga. Lieutenant Governor: Troy Pullin | 301 Clubs | ||||
District Governor: District D, J. Michael Higgins Jr., Atlanta, Ga. Lieutenant Governor: Don Wagner | |||||
District Governor: District E, Robert W. King, Atlanta, Ga. Lieutenant Governor: Louie Holmes | |||||
District Governor: District F, Chip Jernigan, Conyers, Ga. Lieutenant Governor: C. Coke Geddings | |||||
Coucil Chairman: B. E. "Bill" Tanner, 18-A, Jasper, Ga. | |||||
Club | District | President | Secretary | Meeting Day and Time | Meeting Location |
Abbeville | 18-C | Elmer B. Wolfe (Myrtice) | Carl Gillespie (Madeline) | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Den |
Adairsville | 18-A | John Gray Trimble (Sydney) | Hill Johnson (Martha) | Monday, 1-3, 7:00 | Adairsville Inn Restaurant |
Adel | 18-C | Richard C. Barr Jr. (Kathy) | Aubrey D. Cowart (Louise) | Tuesday, 1-3, 12:00 | King Frog Restaurant |
Alamo | 18-B | William Ronny Clark (Scarlett) | Lynn Johnson (Gail) | Monday, 3, 7:30 | Alamo Community Center |
Alapaha | 18-C | Autry Moore (Elizabeth) | Wayne Shafner (Freda) | Monday, 2-4, 8:00 | Lions Clubhouse |
Albany | 18-C | Milton Merts (Camilla) | Cheryl Meadows (Harold) | Tuesday, 1:00 | Heritage House |
Albany Evening | 18-C | Michael W. Savelle (Joy) | Jean McColl | Thursday, 2-4, 6:30 | Davis Brothers |
Alma | 18-B | Richard Vaughn (Lavonne) | Jimmy Nobles (Linda) | Monday, 7:00 | Lions Club House |
Alma Queen City | 18-B | Ruby Spires | Lavonne Vaughn (Richard) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Lions Club House |
Alpharetta | 18-A | Joe Amwake (Jean) | Tony Pickens (Lillian) | Thursday, 2-4, 7:30 | Masonic Hall |
Americus | 18-C | Dr. Ray Williams | Lanier Harrison Jr. | Tuesday, 1-3, 7:30 | Dream It Up |
Arlington | 18-C | Harold Hobbs | Harold Jester | Monday, 2-4, 7:00 | The Community House |
Athens | 18-D | Leon Whitehead (Eloise) | Hoyt N. Fowler Sr. (Jean) | Thursday, 1:00 | Holiday Inn |
Athens Classic City | 18-D | Clayton League (Betty) | Sammie B. Parkman (Gloria) | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Athens West | 18-D | Ed Snyder (May) | Mark A. Helwig | Wednesday, 2-4, 7:30 | Shoney's |
Atlanta | 18-A | William W. Daniel (Jean) | George Dakan (Dot) | Friday, 12:15 | Top of the Mart Restaurant |
Atlanta Buckhead | 18-A | Edward H. Hutchinson | Frank W. Virgin (Susan) | Monday, 2-4, 6:00 | The Buckhead Club |
Atlanta Chinese American | 18-D | Amy Liu | Lilly Y. Lee | Sunday, 3, 7:00 | Amy's Floral Art Institute |
Atlanta Henry Grady | 18-A | Elmo E. Brown (Lee) | Rene C. Dial (John) | Monday, 2-4, 7:00 | Yaarab Shrine Temple |
Atlanta Korean | 18-A | Hank E. Hyon (Yong Za) | Sang Ho Moon (Young Ja) | Saturday, 2, 7:00 | Members' Houses |
Atlanta Northeast | 18-A | Cecil Q. Pinkerton (Elizabeth) | Gerald Hoffman (Lena) | Thursday, 1-3, 7:00 | Shrine Building |
Auburn-Carl | 18-D | Bill G. Carver (Joyce) | G. Morris Crumbley (Velma) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Augusta | 18-F | J. Randal Hall (Suzi) | Walker L. Dupree (Helen) | Tuesday, 1:00 | Augusta & Richmond County Civic Center |
Augusta Forest Hills | 18-F | Bissell Yawn | Jeff Annis | Tuesday, 1:00 | Harriet's Kitchen |
Augusta Garden City | 18-F | Joseph T. Jordon Jr. (Betty) | L. M. Morris Jr. (Diane) | Monday, 7:00 | Shoney's |
Austell | 18-A | Jonh D. Webb (Wilma) | Homer W. Brannon (Edna) | Monday, 2-4, 7:00 | Friendship House Restaurant |
Baconton | 18-C | Joseph B. Tyre (Jackie) | James B. Breedlove (Elise) | Monday, 1-3, 7:30 | Community House |
Bainbridge | 18-C | Bill Cooper (Jackie) | Don Sickmon (Carolyn) | Wednesday, 2-4, 12:00 | The Charter House Inn |
Ball Ground | 18-A | Lige Hammontree, Jr. (Doris) | Fred L. Boling | Tuesday, 2-4, 7:30 | Community Building |
Banks County | 18-D | Dwayne Jordan | Doris Crow (Edgar) | Thursday, 1, 7:30 | Old Jail |
Barnesville-Lamar County | 18-E | Gary C. Jones | Carol Waters | Thursday, 2-4, 7:00 | Past Time Grill |
Baxley | 18-B | Charles W. Randall (Priscilla) | Jack D. Allagood (Janice) | Monday, 1-3, 7:00 | Western Steer Restaurant |
Bellville | 18-B | Gary Bell (Leigh) | Martha Loyless (Kirk) | Monday, 1-3, 7:30 | Bellville Methodist Church Annex |
Bethesda | 18-D | Mark Carden (Cathy) | Steve Hart (Susan) | Monday, 2-4, 7:00 | J R Country Buffet |
Blackshear | 18-B | Mike Anderson (Laura) | Lewis Altom (Lynn) | Thursday, 2-4, 7:00 | Oak Plaza Restaurant |
Blakely | 18-C | John Arthur Brown Sr. | Jimmy Everson | Tuesday, 2-4, 12:00 | The Town and Country Club |
Bloomingdale | 18-B | Robbie Bland (June) | Raymond P. Kujawa (Jessie) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Den |
Bonanza-Jonesboro | 18-E | Herman Miller | Dan Dorsey | Thursday, 1-3, 7:30 | Shoney's |
Bowdon | 18-E | William T. Wadsworth | Edna S. Witt (L. E. ) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Southern Lady |
Boynton | 18-A | Robert Belcher (Mary) | William A. Eaves (Iris) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Boynton Elementary School |
Brantley County | 18-B | Johnnie E. Crews (Patricia) | R. C. Waters (Merle) | Monday, 2-4, 12:00 | Paloma Restaurant |
Bremen | 18-E | David Terrearo (Ernestine) | Jerry D. Stanford (Betty) | Tuesday, 2-4, 11:30 | Shilo Inn |
Brunswick | 18-B | James David Long (Karen) | Jon A. Moseley (Virginia) | Monday, 1:00 | Western Steer Restaurant |
Brunswick Gateway | 18-B | Bobby Dickerson (Linda) | Dorothy Hattaway (Donny) | Thursday, 2-4, 7:00 | Days Inn |
Buchanan | 18-E | Melvin Reeves Sr. | Sharon Smith | Thursday, 2-4, 7:00 | Korner Grill |
Buena Vista | 18-E | Rev. Tom Leverett | James R. Hagler (Kay) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Buford | 18-D | Jean Kilgore | Sally A. Hardman | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Steer |
Bulloch | 18-B | Gene Anderson (Karen) | James L. Riggs Jr. (Connie) | Tuesday, 1-3, 7:30 | R. J.'s Steakery-Fishery |
Byron | 18-E | Maynard Watson | Randy Pate (Jean) | Thursday, 1-3, 7:30 | Byron Elementary School |
Cairo | 18-C | Darrell R. Scarborough | Tom Jones | Tuesday, 1-3, 7:30 | Downtowner Restaurant |
Calhoun | 18-A | Henry Owling (Ruth) | Gerald Hite (Catherine) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Holiday Inn |
Calvary | 18-C | Marc Moncrief (Sherry) | Roy Baggett (Delores) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Calvary Lions Den |
Camilla | 18-C | Alan L. Edison | James C. Lapham (Barbara) | Tuesday, 11:45 | Emily's Restaurant |
Canton | 18-A | Scott Hersha (Blair Anne) | Chris L. Werner (Mary) | Thursday, 1-3, 12:00 | Pine Crest Restaurant |
Carnesville | 18-D | Lilliard W. Gibbs (Joan) | Sid Ginn | Monday, 1-3, 7:00 | First Bank & Trust Company on the Square |
Carrollton Evening | 18-E | Randy Robinson (Beth Ann) | Michael Young (Melanie) | Monday, 2-4, 7:00 | Western Steer |
Carrollton | 18-E | Carl Brack | Joe R. Harris (Kathy) | Thursday, 12:00 | Sunset Hills Country Club |
Cartersville | 18-A | Jerry L. Williams (Beth) | Jeffrey Lewis | Tuesday, 12:00 | Quality Inn |
Cedartown | 18-A | Leroy Netrick | Leon Morris (Gilda) | Monday, 1-3, 7:00 | The Shanty Restaurant |
Centerville | 18-E | Byron Cotton | Lloyd Britt (Judy) | Monday, 1-3, 7:30 | L & L Catering |
Chatsworth | 18-A | Steve Nolan | Ronald Mahoney | Tuesday, 2-4, 7:00 | Chatsworth Church of God of Prophecy |
Chattanooga Valley | 18-A | Ronald A. Westbrook (Dianne) | J. D. Woodward (Sara) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Chattanooga Valley Lions Clubhouse |
Chauncey | 18-C | Charles C. Roberts (Lucy) | John Kelly (Linda) | Monday, 1-3, 7:30 | Community House |
Chester | 18-C | Bobby Bryan (Kate) | Billy Ray Phillips (Sue) | Tuesday, 2-4, 8:00 | The Community House |
Chickamauga | 18-A | Clarence D. Jefferies (Sheri) | Betty M. Madaris | Thursday, 2-4, 7:30 | Older American Center |
Clarkesville | 18-D | Michael E. Kelly (Audrey) | Byard Roper Jr. (Doris) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Adams' Rib Restaurant |
Claxton | 18-B | Billy Odum (Nancy) | Elmer C. Brewton | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Clayton | 18-D | Dewell Southerland | Bill Northington (Lou) | Thursday, 1-3, 7:00 | Chicken Coop |
Clermont | 18-D | Lloyd Jack Campbell Jr. (Nikki) | Guy N. Mullinax (Irene) | Monday, 1-3, 7:30 | Clark House Library |
Clinch County | 18-B | Jeff Brown (Susan) | L. Philips Martin (Elise) | Wednesday, 1-3, 12:30 | Homerville Womens Club |
Cobb County | 18-A | Thomas C. Perkins (Dorothy) | Gloria Lee (Robert) | Thursday, 1-3, 12:00 | Jilly's Restaurant |
Cobbtown | 18-B | Harry C. Martin (Martha) | Glenn H. Sikes | Monday, 4, 7:30 | Cobbtown Methodist Church |
Colbert | 18-D | Clifford C. Cook (May) | Paul Burroughs (Roberta) | Thursday, 1-3, 7:00 | Colbert Depot |
Colony City | 18-C | Walter A. Brooks (Annette) | Kimberly Fuller (Jeff) | Thursday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Colquitt | 18-C | R. L. Grimes (Cheryl) | Rickey Carpenter (Jan) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Community Center |
Columbus | 18-E | Paul Van Neese | John S. "Jack" Fatum (Tina) | Tuesday, 12:30 | Holiday Inn |
Columbus East | 18-E | Bobby Shackleford | Jan Woksmonski (Mike) | Thursday, 2-4, 12:00 | Ralston Towers |
Columbus Evening | 18-E | Forrest Hobbs (Ruthie) | James Davis (Judy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Bonanza Steak House |
Columbus Muscogee | 18-E | Jesus P. Valenzuela | Ronald W. Crooks (Vertie) | Monday, 12:45 | Ralston Towers |
Comer | 18-D | Bobby McCannon (Karen) | Jo Anne Mallonee (John) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club House |
Commerce | 18-D | Wayne King (Beverly) | Richard Chambers (Anna) | Tuesday, 2-4, 7:15 | Vickery's Restaurant |
Conyers | 18-F | Robert M. Kelley Jr. (Jean) | Eugene H. Carpenter (Myrna) | Monday, 1-3, 6:45 | Holiday Inn |
Cordele | 18-C | Jimmy Rainey (Judy) | Steve Renfrow (Donna) | Tuesday, 12:00 | Lion's Club Fairgrounds |
Cordele Evening | 18-C | Mark Harper (Sue) | Alton B. Churchwell (Lana) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Western Steer |
Cornelia | 18-D | R. L. Thomas (Bonnie) | Steve Wright (Debra) | Thursday, 1-3, 7:00 | Steak House |
Covington | 18-F | John Hund | James T. Williams (Martha) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Club Pavilion |
Crawford County | 18-E | Larry Sanders | Jimmy Marable (Rita) | Thursday, 1-3, 7:30 | Spillers Restaurant |
Cuthbert | 18-C | Steve Harcek (Sheila) | Ben Plowden Jr. (Debbie) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Boy Scout House |
Dade County | 18-A | Ralph B. Goddie (Helen) | John R. Emmett (Betty) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Brock's Restaurant |
Dahlonega | 18-D | Anne Mundy | Robert Coile (Nancy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Reservation |
Dallas | 18-A | Leighton Barker (Terri) | Rusty Durham (Donna) | Thursday, 1-3, 7:00 | Peaches Restaurant |
Dalton | 18-A | Paul Johnson (Janet) | Allan Sitton | Tuesday, 1-3, 7:00 | Cherokee Restaurant |
Dalton Noon | 18-A | Harlan Elliis (Judy) | Katherine D. West (Chris) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Cherokee Restaurant |
Darien | 18-B | Ralph G. Huff (Frances) | Ann Whorton (Matt) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Dawson | 18-C | Malcolm Miller (Ruth) | Richard Reynolds (Meredith) | Tuesday, 7:30 | Lions Club House |
Dawsonville | 18-D | Samuel Catanzano Jr. (Sara) | Russell Curry (Lynn) | Monday, 1-3, 7:30 | Amicola Restaurant |
Dearing | 18-F | Lawrence Hunt (Dianne) | Ray Washington (Ann) | Monday, 2-4, 7:30 | Dearing Park |
Decatur | 18-D | Charles L. Cope | Hugh A. Cazel (Edna) | Monday, 2-4, 7:00 | First Christian Church |
Dekalb Central | 18-D | Cal Cheney (Barbara) | J. L. Ritchie (Ann) | Thursday, 2-4, 7:00 | Granny's Kitchen |
Donalsonville | 18-C | Raymond Wilson (Linda) | Robert Monroe | Tuesday, 12:00 | Lions Hall |
Dougherty | 18-C | Russell Branch (Rachel) | W. Terry Foreman (Delores) | Monday, 2-4, 7:30 | Blackbeard's Family Restaurant |
Douglas | 18-B | Robert Bidwell (Brenda) | Jim Osborne | Tuesday, 12:30 | Holiday Inn |
Douglasville | 18-A | V. R. Crane (Sally) | Douglas G. Landrum | Tuesday, 2-4, 7:30 | Shoney's |
Druid Hills | 18-D | Charles James Gilbert (Jennifer) | David G. Scott (Joscelyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Dublin | 18-F | Randy Hester (Linda) | Jeff Coker | Friday, 1:00 | Golden Corral |
Duluth | 18-D | Richard A. Hoovestol (Rachel) | John T. Groves (Connie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Family Restaurant |
Dunwoody | 18-D | Patrick J. Callahan | George E. Baehr (Ruth) | Monday, 2-4, 7:00 | Chuck's Steak House |
East Dublin | 18-F | Tommy Thompson (Linda) | James C. Deal (Mary Ann) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Farmer John's Kitchen |
East Marietta | 18-A | W. Stewart Minton (Marsue) | Bobby D. Landrum | Tuesday, 2-4, 7:00 | K.C. Rib Company |
East Point | 18-A | William D. Shannon | Claude W. McManus (Louise) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Lakeside Country Club |
Eastman | 18-C | Johnny Walker | Doyce Mullis | Tuesday, 12:00 | Western Sizzlin Restaurant |
Echols County | 18-C | Emory Corbett | William Carl Fincher | Monday, 3, 7:00 | High School Lunchroom |
Edison | 18-C | Conner Collins (Charlotte) | Charles W. Mask (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Elberton | 18-D | Frank M. Melton (Margaret) | Lane Eaton | Monday, 1-3, 7:30 | Elberton Civic Center |
Ellaville | 18-E | Mitchell E. Ellis | William M. Ellis ll (Angie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Southern Kitchen Restaurant |
Ellijay | 18-A | John Marshall (Penelope) | Frank McElveen (Donna) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Club Complex |
Fitzgerald | 18-C | Mike Martin (Debra) | Charles McWhorter (Marsha) | Tuesday, 12:00 | Dorminy Hospital |
Fleming | 18-F | Clara Crenshaw (A. C.) | Leo Bourassa (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Fleming Lions Club |
Folkston | 18-B | Charles L. Shermer (Lynda) | Stanley Golaszewski (Nevada) | Monday, 2-4, 7:30 | Tahiti Restaurant |
Forsyth | 18-E | Ernest Jackson | J. Cecil Daniels (Elsie) | Monday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
Forsyth County | 18-D | Don Fleming (Becky) | Larry Petty (Gloria) | Monday, 1-3, 7:00 | Meal House Restaurant |
Fort Gaines | 18-C | William Kenyon (Terina) | Al Morton | Thursday, 1-3, 7:30 | Tommy's Fish Center |
Fort Valley | 18-E | James W. Jones | Mitchell E. Cobb | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Clubhouse |
Francis Lake Area | 18-C | Curtis Jolly | Harvey R. Marcus (Judy) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Lake Park Elementary Cafeteria |
Gainesville | 18-D | Curtis Segars (Nell) | Steve Leslie (Susan) | Tuesday, 12:00 | Holiday Inn |
Gainesville Lanier | 18-D | Carl Thurmond (Eulene) | James H. Nease (Lena Ruth) | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin |
Garden City | 18-B | Robert E. Preistley (Melba) | S. Danny Stephens (Paula) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Garden City Community Center |
Glascock County | 18-F | Melvin Raley (Sara) | David Spaid (Pat) | Monday, 1-3, 7:00 | Community House |
Glennville | 18-B | Freddie K. Stewart (Elaine) | Charlie Rowland (Susie) | Monday, 1-3, 6:30 | Omars Chic-King |
Golden Isles | 18-B | John R. Rehberg (Pam) | Terry Hughes (Diane) | Thursday, 1-3, 7:30 | Day's Inn |
Greenville | 18-E | Lee Estes | D. E. "Woody" Roland (LaVance) | Thursday, 1-3, 7:30 | American Legion Hall |
Griffin | 18-E | Emil L. Schultz | William T. Wells (Carolyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin Steakhouse |
Grovetown | 18-F | Marshall O. Cripps (Lillie) | Brigitte E. Williams (George) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Hahira | 18-C | Wayne Bullard | C. Todd Hollis | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Club Den |
Hapeville | 18-A | Michael T. Rast (Jeanne) | Robert F. Weldon (Anna-Jeanne) | Thursday, 2-4, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Harlem | 18-F | Paul H. Strang (Ethel) | H. P. Llewellyn (Sue) | Monday, 2-4, 7:15 | Woman's Club Building |
Harris County | 18-E | Leo Harrell | J. Russell Mosley (Ellen) | Monday, 1-3, 7:30 | Callaway Gardens Inn |
Hartwell | 18-D | Kenneth Pilgrim (Wanda) | Judson Bailey (Emily) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Whistle Stop |
Hawkinsville | 18-C | W. David Nesmith (Janice) | Douglas C. English (Dianne) | Tuesday, 12:00 | Town House Restaurant |
Hazlehurst | 18-B | Charles Parrish (Nina) | Lonnie V. Roberts | Tuesday, 1-3, 7:00 | Big House Restaurant |
Heard County | 18-E | Benjamin R. Hyatt | R. Durell Langley (Sharon) | Monday, 2-4, 7:30 | Heard County Nutrition Center |
Helena | 18-B | Jimmy Patterson (Sylvia) | M. L. Harrelson (Rebecca) | Thursday, 2-4, 7:30 | Masonic Lodge |
Hephzibah | 18-F | Mark Mims (Bonnie) | Terry Atkins (D. B.) | Thursday, 2-4, 7:30 | Recreation Center |
Hinesville | 18-B | William S. Starke (Judy) | Charles H. Shurtleff (Lillian) | Monday, 1-3, 7:30 | Western Sizzlin |
Hoganville | 18-E | Stanley Bergquist (Carolyn) | James Korytoski (Wanda) | Thursday, 1-3, 12:00 | Hi-Leif Café |
Ideal | 18-E | Jack Hardage (Kay) | Newton B. Parker (Shelby) | Monday, 1-3, 7:30 | Ideal Club House |
Iron City | 18-C | Donald Batchelor | Ronnie Ingram | Tuesday, 2-4, 7:30 | Community Center |
Jacksonville | 18-B | Guy D. Bland (Lynn) | Preston C. Fussell (Louise) | Monday, 1, 8:00 | Jacksonville Lions Club House |
Jasper | 18-A | Charles B. Wynne (Marilyn) | Louis R. Briegel (Helen) | Thursday, 2-4, 7:00 | Jasper Family Steakhouse |
Jefferson | 18-D | W. Mac Lentz (Patsy) | Kenneth Brand (Alice) | Monday, 2-4, 6:30 | Bruce's Fine Food |
Jekyll Island | 18-B | Raymond E. Shaw (Barbara) | Roger E. Merrill (Joan) | Tuesday, 1-3, 6:30 | The Jekyll Inn |
Jesup | 18-B | Jim E. Wheeler | Charlie Feltman (Pattie) | Tuesday, 2-4, 6:45 | Sybil's Restaurant |
Jones County | 18-F | Nancy L. Pace (Mike) | Irene Y. Kitchens (Clayton) | Thursday, 2-4, 7:00 | County Lions Fair |
Kingsland | 18-B | Harvey L. Fry (Jonette) | Wilton L. Gibson (Arlene) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Den |
LaFayette | 18-A | Mark Hampton (Kela) | Greg Riddle (Julie) | Thursday, 12:00 | Community Room |
LaGrange Noon | 18-E | Chris Cleveland | Mary Lynn Faress | Tuesday, 12:00 | Highland Country Club |
Lake Seminoe | 18-C | Chuck Young | Joe Burke | Tuesday, 2-4, 7:30 | Bill King's Restaurant |
Lakeview- Ft. Oglethorpe | 18-A | Robert Hargraves (Pauline) | Waldo Edison (Delores) | Monday, 2-4, 7:00 | Club House |
Lanier County | 18-C | Ken Mancil | Hughie Fuller | Wednesday, 2-4, 12:00 | Grannie's Kitchen |
Laurel Ridge | 18-D | James E. Melton (Marian) | William H. Worrell (Jean) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
LaVista | 18-D | Milford J. Wilson (Phyllis) | George J. Vandiver | Tuesday, 2-4, 7:00 | Papa's Restaurant |
Lavonia | 18-D | Terry Bruce (Nancy) | Gerald Boyd | Tuesday, 1-3, 7:00 | Northeast Georgia Bank |
Lawrenceville | 18-D | Jack C. Etheridge (Dana) | Robert L. Justin (Sarah) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Lawrenceville Noon | 18-D | Page Fulgham (Carol) | Tom McMillon (Ann) | Thursday, 1-3, 12:00 | Dinner House Restaurant |
Liberty Coastal | 18-B | Martin L. Cofer | Donald J. Hamilton | Tuesday, 1-3, 7:30 | Colonel's Island Fire Department |
Lilburn | 18-D | Roger Paluzzi | Charlie Tuggle (Kay) | Monday, 1-3, 7:00 | Country Buffet |
Lincolnton | 18-F | Ollie Miller (Donna) | Linda Penland (Leon) | Thursday, 4, 7:00 | Lincolnton Baptist Church |
Lithonia | 18-D | Robert A. Mitchell (Linda) | Louis T. Brown (Dena) | Monday, 1-3, 7:00 | Granny's Kitchen |
Lizella-West Bibb | 18-E | Frances L. Campen | Robert J. H. Campen (Frances) | Monday, 2-4, 7:00 | Parkway Inn |
Loganville | 18-D | Dr. Robert F. Schwarz (Janet) | Walter L. Stearman (Mary Jean) | Monday, 1-3, 7:00 | Methodist Church |
Lookout Mountain | 18-A | Kenneth P. Wilson (Louise) | Lela Avans (Eddie) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lookout Mountain Lions Club Comm. Ctr. |
Louisville | 18-F | Wade Morgan | Foster Olson (Janet) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Lions Building |
Lumpkin | 18-C | Matthew M. Moye (Georgia) | Weyman E. Cannington Jr. (Patty) | Monday, 1-3, 7:00 | Michelle's Restaurant |
Luthersville | 18-E | Calvin Murphy (Imogene) | Norman J. Rowe (Gina) | Monday, 1-3, 7:00 | City Hall |
Lyons | 18-B | Danny R. Coleman | Stan Bazemore | Monday, 2-4, 12:00 | Cabaret Club |
Macon | 18-E | William M. Gibson | Raymond C. "Ricky" Smith (Suzann) | Monday, 1:00 | Y.W.C.A. |
Macon Cross Keys | 18-E | Alton Foster Jr. | Char Felton | Thursday, 1-3, 7:00 | Quail's Nest |
Macon Rutland | 18-E | Ronald P. Davis (Margaret) | Andy Grubbs | Thursday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Macon Southside Community | 18-E | Donald R. Hadaway | Karl T. Bechtel (Bonita) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Y.W.C.A. |
Madison | 18-F | Charles Merritt (Christy) | Lansing Patterson (Laura) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Building |
Manchester | 18-E | Jack Claxton | Tommy Thomason (Donna) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Victorian Tea Room |
Marietta | 18-A | Toni Thomas | William M. Dodd III (Lucy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Jimmy's On The Square |
Martin | 18-D | John R. Guest | Walter Fox (Norma) | Thursday, 1-3, 7:30 | Martin Community Center |
Martinez-Evans | 18-F | Betty A. Pender | Frederick A. Kays Jr. (Mildred) | Thursday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
McCaysville | 18-A | Morris Queen (Pat) | Clarence J. W. Smith (Dana) | Tuesday, 1-3, 6:15 | Arp's Restaurant |
McDonough | 18-E | Wesley B. Dunn | Bill Pitts | Monday, 2-4, 7:00 | Sizzlin Platter |
McIntosh | 18-E | Sybil H. Bassamo | Ruth A. Chiodo | Tuesday, 2-4, 7:00 | Kroger |
McRae | 18-B | D. Q. Harris Jr. (Eunice) | H. B. Barnes Jr. (Jean) | Monday,12:00 | The Depot |
Menlo | 18-A | Jimmy Hosmon (Carole) | Ed Thompson | Monday, 1-3, 7:00 | Menlo School |
Metter | 18-B | Felix Johston (Judy) | Chester Zettler (Joy) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Western Steer Restaurant |
Midville | 18-F | Woody Thurman (Lisa) | Hyland Bunn (Winnie) | Tuesday, 1-3, 7:00 | McKinney Pond |
Milan | 18-B | Michael Dwozan | Harry Ware (Joanne) | Monday, 3, 7:00 | R A Pete's Restaurant |
Milledgeville | 18-F | James L. Veal (Betty) | Wallace Thomson (Miggs) | Thursday, 1-3, 7:30 | Golden Corral |
Millen | 18-F | James Poole (Beverly) | Lamar B. Gay (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:30 | Judy's Restaurant |
Monroe | 18-D | Dan Bennett (Abbie) | Cookie Nicholas (Norman) | Monday, 2-4, 7:30 | Tipton's Steak House |
Montezuma | 18-E | Lewis Cazenave (Cindy) | Ray L. Gresham | Thursday, 2-4, 6:30 | Lions Club House |
Moultrie | 18-C | Joel D. Goings (Mylene) | Wilkes Milligan (Inez) | Monday, 7:00 | Bull's Restaurant |
Mountain View | 18-A | Randall Headrick (Danita) | Howard German (Barbara) | Monday, 2-4, 7:00 | Wesley House |
National Hills | 18-F | Harry Thompson (Cleo) | Kenneth S. Gordon | Friday, 1-3, 7:30 | Piccadilly Cafeteria |
Norcross | 18-D | John A. Williams (Judith) | Erwin Rasmussen (Sally) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Norcross Lions Club House |
North Decatur | 18-D | Steve Robert McElroy (Patricia) | Robert J. Ott (Patricia) | Monday, 2-4, 7:00 | Red Lobster Restaurant |
North Dekalb | 18-D | Oscar Eddie Hancock | James H. Muenster (Jamie) | Monday, 2-4, 7:30 | Chamblee Civic Center |
Ocilla | 18-C | William Elrod (Melinda) | Allan Smith (Betty Ann) | Thursday, 2-4, 12:00 | Ocilla Community House |
Oconee | 18-D | Bob Gonzales (Dorothy) | Dan Stuart (Phyllis) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Walton EMC |
Odum | 18-B | Wilbur L. Ring (Thelma) | J. B. Perkins (Jackie) | Thursday, 1-3, 7:00 | Recreation Center |
Oglethorpe | 18-E | Judy Martiny | Richard Martiny (Judy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Oglethorpe Lions Club House |
Oxford | 18-F | Jim Wardlow | J. Tommy Terry (Pat) | Friday, 1-3, 7:00 | Town Hall |
Patterson | 18-B | Claude Roberson (Ludell) | Raymond C. Cunningham (Lucy) | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Park |
Pearson | 18-B | Chris McRae | Mike Rowe | Wednesday, 2-4, 12:00 | Senior Citizens Center |
Pelham | 18-C | Charles James (Janice) | Walter P. Sealy Jr. (Fran) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Holton's Restaurant |
Pembroke | 18-B | Billy G. Marshall (Audrey) | William J. Anderson (Mary) | Thursday, 1-3, 7:30 | American Legion Hall |
Perry | 18-E | David Crockett | Richard Nelson (Sharon) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Denny's Restaurant |
Pike County | 18-E | William A. Bell Jr. | A. L. Milby (Hazel) | Monday, 1-3, 7:30 | Pike County Library |
Plains | 18-C | Oscar Evans (Betty) | William E. Wise | Monday, 2-4, 7:30 | The Lions Club Building |
Port Wentworth | 18-B | Charles Lively (Nancy) | Charles E. Moore (Inez) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Poulan | 18-C | John E. Sumner Jr. | Bruce M. Aultman | Thursday, 2-4, 7:30 | Poulan Recreation Building |
Pulaski | 18-C | Thomas A. Curry (Sylvia) | Charles H. Coffey (Ruby) | Thursday, 1-3, 7:00 | Lions Club House |
Quitman | 18-C | J. E. Cox (Virginia) | Bill Marko (Pat) | Thursday, 1-3, 7:00 | The Quitman Lions Den |
Rehoboth | 18-D | Raymond C. Ganga (Eddy) | Karen L. Keenum (Donald) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Methodist Church |
Reidsville | 18-B | C. J. Thorsen (Sally) | J. Greg Parker (Debbie) | Monday, 3, 7:30 | Community House |
Richland | 18-C | Rossie Ross (Margie) | Harry E. Moxley (Marie) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Richmond Hill | 18-B | Ronald D. Gerrald | Phillip Jones | Wednesday, 4, 7:30 | Various |
Rincon | 18-B | Jerry Snaufelberger (Margaret) | Larry D. Steese (Betty) | Monday, 1-3, 7:30 | Lions Building |
Riverdale | 18-E | Charles Hutcheson | Peggy A. Nelson (Harvey) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Shoney's |
Rochelle | 18-C | Ronald E. Middleton | Matt W. Estes Jr. | Monday, 1-3, 7:30 | Kountry Kitchen |
Rock Spring | 18-A | Rick Potts (Phyllis) | Jeff Potts (Connie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Potts Auction Company |
Rockmart | 18-A | David Jarvis (Sandra) | Tyre Matthews (Perrine) | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Rome | 18-A | Roger LeMaster (Wanda) | Thurmon E. Morris (Martha) | Tuesday, 12:30 | Ramada Inn |
Rossville | 18-A | Charles F. Petty (Joyce) | William J. Bramblett (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:30 | Country Corner Restaurant |
Roswell | 18-A | Gary Goosman (Darlene) | Doris Westbrook | Monday, 3, 7:30 | Holiday Inn at Roswell Summit |
Royston-Franklin Springs | 18-D | James R. Phillips (Lois) | Carolyn Blackmon (Boyce) | Thursday, 1-3, 7:30 | Roystonian Restaurant |
Sandersville | 18-F | E. Bennett Salter (Faye) | John D. Carlson (Alice) | Friday, 1:00 | Brown's Restaurant |
Sandy Springs | 18-A | Leonard Ellis (Holly) | Eric Chastain | Tuesday, 2, 7:00 | Jilly's Ribs |
Sardis | 18-F | Pat Kile | Johnny Hight | Monday, 1-3, 7:00 | Methodist Church |
Savannah | 18-B | Philip S. Hurd (Trot) | Welby L. Stayton (Shirley) | Thursday, 1:00 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Savannah Chatham South | 18-B | Jack Heery Jr. (Betty) | Mickey Johnson (Carol) | Thursday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Savannah Hostess City | 18-B | Dorothy B. Henderson (William) | Martha J. Bovee (Robert) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Savannah Port City | 18-B | Michael Fennewald (Pam) | Jon A. Lichner (Betty Ann) | Tuesday, 7:00 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Screven | 18-B | Charles Bennett | A. M. Mikell | Tuesday, 2-4, 7:30 | Screven Recreation Center |
Senoia | 18-E | Sam Preston | Robert Brandes | Monday, 2-4, 7:00 | Crossroads Restaurant |
Shellman | 18-C | Latrelle Whatley (Diane) | Lester R. Rigsby (Ruth) | Thursday, 3, 8:00 | Oliver Hall |
Smyrna | 18-A | Richard Day (Brenda) | Hubert Hobbs (Clara) | Thursday, 1-3, 7:30 | Vittles Restaurant |
Snellville | 18-D | William E. McCluskey (Betty) | Jimmie J. Powell (Helen) | Thursday, 1-3, 7:30 | Walton EMC |
Social Circle | 18-D | Steve Wilkinson (Lynette) | Bill Delaune (Gail) | Monday, 1-3, 6:30 | United Methodist Church |
Soperton | 18-F | J. E. McLendon (Jeannie) | Eugene Pullen | Thursday, 2-4, 7:30 | Sweat's Restaurant |
South Cobb | 18-A | Stanley Boskey (Penny) | George Mann (Barbara) | Monday, 1-3, 7:00 | Mother's Finest |
South Hall County | 18-D | Leon B. Kern (Shirley) | Gary Bagwell | Tuesday, 2-4, 7:30 | Curt's |
Southwest Dekalb | 18-D | D. L. "Andy" Anderson (Frances) | Charles H. Mann (Evelyn) | Monday, 2-4, 7:30 | Old Post Office Buffet |
Sparta | 18-F | John R. Callaway (Cecil) | Brian R. Hill (Donna) | Wednesday, 1:00 | Country Folks Restaurant |
Springfield | 18-B | Dr. Grady Flythe (Doris) | Wendell L. Sikes | Monday, 2, 7:30 | Family House Restaurant |
Statesboro | 18-B | Inman Davis (Runette) | Lawrence T. Becker | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Stockbridge | 18-E | Thomas McBerry | Hans M. Broder Jr. | Monday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Stone Mountain | 18-D | Edward A. White | Larry M. Todd (Nanette) | Thursday, 1-3, 7:00 | Country Buffet |
Swainsboro | 18-F | Kenneth "Pepper" Fields (Barbara) | James Edward Smith (Teresa) | Thursday, 1-3, 7:30 | Ware's Restaurant |
Sylvania | 18-F | Glenn Thompson (Ann) | Randall McBride | Monday, 2-4, 7:00 | Town House Restaurant |
Sylvester | 18-C | A. T. Kimbro (Jan) | Dr. Thomas G. Latimer | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Talbotton | 18-E | Paul M. Bulloch (Pam) | Ed Rowe | Monday, 3, 7:00 | Baptist Church |
Tallapoosa | 18-E | David Matthews (Cindy | M. Bernard Lanier (Mable) | Thursday, 12:00 | Talley Mt. Club |
Tallulah Falls | 18-D | Earnest Blalock (Wanda) | Alton E. Dollar (Sherry) | Monday, 2-4, 7:00 | Tugalo Community Center |
Temple | 18-E | Nolan Cheek | David Nysewander (Debbie) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Allen's Restaurant |
Thomaston | 18-E | David G. McDonald (Mabel) | L. K. Sanders (Martha) | Monday, 2-4, 7:00 | Upson Hotel |
Thomasville | 18-C | David Howell (Lisa) | Gary Cullens (Glenda) | Monday, 7:00 | Golden Corral |
Thomasville Noon | 18-C | Harry Bryant Jr. (Lee) | Richard W. Cook | Tuesday, 12:00 | Plaza Restaurant |
Thomson | 18-F | Constantine Silvas (Barbara) | Robert E. Brown (Carol) | Tuesday, 7:00 | Lions Club Building |
Tifton | 18-C | John D. Miller (Jimmy) | Richard B. Chalfant (Marge) | Tuesday, 12:00 | Golden Corral |
Toccoa | 18-D | James E. Shurley (Colleen) | Joe B. Vaughn (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Gate Cottage |
Towns County | 18-D | Frank F. Sims (June) | Charles E. Looper (Lois) | Wednesday, 2-4, 7:00 | Young Harris College Cafeteria |
Trion | 18-A | Hubert Henderson (Hazel) | Clarence Sweatman (Muriel) | Monday, 1-3, 6:30 | Bulldog Corner |
Tucker | 18-D | Clint Perkins Jr. (Mazie) | Robert H. Koenig (Irene) | Monday, 1-3, 7:00 | Old Hickory House |
Tunnel Hill | 18-A | B. F. Smith (Kathy) | Rodney Smith (Gail) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Twin City | 18-F | Robert Henderson (Grace) | Charles Stewart (Eva) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Unadilla | 18-C | Ray Y. Clemons (Myra) | Wayne D. Morgan (Elizabeth) | Thursday, 2-4, 12:00 | Allstate Restaurant |
Union County | 18-D | Carl A. Neuhaus (Elaine) | Kenneth J. Lee (Darlene) | Thursday, 2-4, 7:00 | Milton Inn |
Union Point | 18-F | Tim Brainlett (Carol) | Ricky Newson | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Valdosta | 18-C | Charles Exum | Harold R. Sheppard (Jean) | Tuesday, 12:00 | Gold Plate Restaurant |
Valdosta Evening | 18-C | Ivey W. Plair Sr. (Clyde) | Rowe D. Bowen Jr. | Thursday, 2-4, 7:30 | Gold Plate Restaurant |
Vidalia | 18-B | Douglas Lee (Holly) | Archie M. Lobrovich (Jeanette) | Monday, 6:30 | Sweat's Bar-B-Que |
Vienna | 18-C | John S. Causey (Lady) | Kenny Calhoun (Sue) | Monday, 2-4, 7:30 | Marilyn's |
Villa Rica | 18-E | Aubrey Duffey | Perry E. Amidon (Martha) | Thursday, 1-3, 7:30 | Rock Inn |
Wadley | 18-F | Mark Anderson (Faith) | George W. Rachels lll (Sydney) | Monday, 2-4, 12:00 | Wadley Café |
Walnut Grove | 18-D | Roger Wages (Majorie) | Will Horne (Lila) | Thursday, 1-3, 7:00 | City Hall |
Warner Robins | 18-E | James E. Barkley (Nada) | Joseph A. Molony (Martha) | Thursday, 2-4, 7:30 | Country Cupboard |
Warner Robins Noon | 18-E | William Russell | Frances J. "Hank" Barks (Doy) | Monday, 2-4, 12:00 | Country Cupboard |
Warwick | 18-C | Drew Lee Bennett (Debra) | Debra Bennett (Drew) | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Washington | 18-F | Grady Rodgers | Al Lamar | Monday, 7:30 | Lions Club Building |
Waverly Hall-Ellerslie | 18-E | Bill Gordy (Janice) | Janice Gordy (Bill) | Thursday, 1-3, 7:00 | Womans Civic Club |
Waycross | 18-B | Hugh Brooks (Marjorie) | J. Robert Day (Lucy) | Tuesday, 1:00 | Ware Hotel |
Waycross Okefenokee | 18-B | Dr. James W. Taylor (Roselyn) | Roy E. Godwin (Sandra) | Monday, 7:30 | Ware Hotel |
Waynesboro | 18-F | Stan Driver (Becky) | Lorene Mims (J. T.) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Mobley's Restaurant |
West Cobb | 18-A | Robert Crump (Ann) | David B. Johnson (Jane) | Monday, 1-3, 7:30 | Sirloin Junction |
West Jackson | 18-D | Keith Brady (Amy) | Rusty McMahon (Beth) | Thursday, 1-3, 7:30 | Braselton Courthouse |
West Point | 18-E | R. Ronald Mize | Richard D. McCarthy | Wednesday, 12:00 | Riverdale Country Club |
White County | 18-D | Lawrence Allen Simser (Elwanda) | C. L. "Chuck" Wilson (Kaye) | Monday, 2-4, 7:00 | Don's Famous Sandwiches |
Wilkinson County | 18-F | Robbie Mixon | Robbie Mixon | Tuesday, 1-3, 7:00 | Various |
Wilmington Island | 18-B | Danny Fries (Elizabeth) | Earl D. Alexander lll (Shirley) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Pizza Inn |
Winder | 18-D | Terry England (Cindy) | Jimmy Griffeth (Judy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Winder Lions Club House |
Winterville | 18-D | T. D. Hodges (Betty) | Mark LaBudde | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club Building |
Woodbine | 18-B | Louis Keene (Helen) | Charles M. Quattlebaum (Sandi) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Woodstock | 18-A | Richard T. Williams (Joy) | Don Hill (Mary Ann) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Crane's Restaurant |
Wrens | 18-F | James R. Meadows (Frances) | Frances Meadows (James) | Monday, 1-3, 7:30 | Peggy's Restaurant |
Wrightsville | 18-F | L. E. Parker Jr. (Marjorie) | Jimmy M. Cook Jr. (Mary) | Thursday, 3, 6:30 | Sweat's Restaurant |