Lions of Georgia, Club History 1996-1997
District Governor: District A, Larry Starr, Jasper, GA. Vice District Governor: Gil Carter | |||||
District Governor: District B, Robert C. Sweatt Sr., Kingsland, Ga. Vice District Governor: Billy G. Marshall | 1996-1997 | ||||
District Governor: District C, Cheryl G. Meadows, Albany, Ga. Vice District Governor: Terry Rouse | 278 Clubs | ||||
District Governor: District D, Norman Masters, Snellville, Ga. Vice District Governor: Daniel W. Stuart | |||||
District Governor: District E, G. Elden Elzworth, Ellerlie, Ga. Vice District Governor: James A. Huskey | |||||
District Governor: District F, Carolyn Irwin, Augusta, Ga. Vice District Governor: Robert Yonchak | |||||
Council Chairman: Dr. Beverly A. Roberts, 18-F, Hephzibah, Ga. | |||||
Club | District | President | Secretary | Meeting Day and Time | Meeting Location |
Abbeville | 18-C | Priscilla Whitman (William) | Carl Gillespie (Madeline) | Monday, 1-3, 6:30 | Lions Den |
Adairsville | 18-A | Reed Hobson (Dorothy) | Hill Johnson (Martha) | Thursday, 1, 7:30 | Adairsville Inn Restaurant |
Adel | 18-C | Jerry Permenter | Roy Robsin | Tuesday, 1-3, 12:00 | King Frog Restaurant |
Alamo | 18-B | David T. McNeal (Jennifer) | Thomas J. Lamb (Doris) | Monday, 3, 7:00 | Sharkey's Restaurant |
Alapaha | 18-C | Allen Fuller | Van Tucker | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club House |
Albany | 18-C | Dr. Marcus H. Seigle (Cheryl) | Karen D. Couch | Tuesday, 12:00 | Austin's |
Albany Evening | 18-C | Don McClure (Tina) | Monica Knight (Shane) | Thursday, 2-4, 6:30 | Ramada Inn |
Alma | 18-B | Darrell Boatright Jr. (Marsha) | John E. Harrison (Pam) | Monday, 7:00 | Lions Den |
Alpharetta | 18-A | Shirley H. Grigsby | H. Scott Warren (Sharlene) | Thursday, 4, 7:30 | Senior Citizens Center |
Americus | 18-C | Julian Smith (Joyce) | Frank Hudgins (Deanna) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Inns of Americus |
Athens | 18-D | E. Kerry Scherer (Ann) | Hoyt N. Fowler Sr. (Jean) | Thursday, 1:00 | Holiday Inn |
Athens Classic City | 18-D | Bernard L. Whitaker (Kathy) | Gregory Paul (Sharon) | Monday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Athens West | 18-D | Scott Cochran (Sarah) | Thomas M. Carr (Catherine) | Thursday, 1-3, 7:00 | Courtyard by Marriott |
Atlanta | 18-A | Elizabeth Dixon | Jim McCall (Jean) | Friday, 12:15 | Top of the Mart Restaurant |
Atlanta Buckhead | 18-A | Willard M. Shankle Jr. (Carolyn) | James Vaself (Heather) | Monday, 2-4, 6:00 | The Buckhead Club |
Atlanta Chinese American | 18-F | Sharleen Wong (Mo Suen) | Jack P. Chen | Sunday, 3, 4:00 | Club Office |
Atlanta Henry Grady | 18-A | Frank W. Heisel | Elmo E. Brown (Lee) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Atlanta Korean | 18-A | Yang Sam Park | Nam Chul Park | Saturday, 2, 7:00 | Member's Homes |
Atlanta Metro | 18-A | Moses J. Johnson (Nancy) | Eddie Lomax | Thursday, 1-3, 6:00 | Piccadilly Cafeteria |
Atlanta North Atlanta Peachtree | 18-F | Debbie M. Cope (Charles) | Ruth Chiodo | Monday, 1-3, 7:30 | Ramada Inn |
Auburn-Carl | 18-D | Timothy W. Horn (Sherry) | G. Morris Crumbley (Velma) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Augusta | 18-F | Donnie Porter | Jim Redmond | Tuesday, 1:00 | Augusta & Richmond County Civic Center |
Augusta Forest Hills | 18-F | Gerald Foreman | J. Douglas Rabun (Dot) | Tuesday, 1-3, 1:00 | Mally's |
Augusta Garden City | 18-F | Charles E. Irvin PDG (Carolyn) | Carolyn S. Irvin (Charles) | Tuesday, 7:00 | Quincy's Restaurant |
Austell | 18-A | Wilma Webb (John) | Homer W. Brannon (Edna) | Monday, 2-4, 7:00 | J P Restaurant |
Baconton | 18-C | Joseph B. Tyre (Jackie) | James B. Breedlove (Elise) | Monday, 1-3, 7:30 | Community House |
Bainbridge | 18-C | Irene Hawkins | Don L. Sickmon (Carolyn) | Wednesday, 2-4, 12:00 | Charter House Inn |
Ball Ground | 18-A | Lamar Harris (Betty Jo) | Fred L. Boling | Tuesday, 2-4, 7:00 | Community Building |
Barnesville-Lamar County | 18-E | Marvin V. Alspach | Carol R. Waters | Thursday, 2-4, 7:00 | Past Time Grill |
Baxley | 18-B | Robert F. Morris (Hilda) | Ed D. Flowers (Mary Louise) | Monday, 1-3, 7:00 | Kathy's Kountry Kitchen |
Bellville | 18-B | John "Jay" Hamner (Annette) | Dottie Sabo (David) | Monday, 1-3, 7:30 | United Methodist Church |
Blackshear | 18-B | James D. Riggins Jr. (Michelle) | Kenneth Henley (Katherine) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Blakely | 18-C | Buddy Lucas | Stephanie Benton | Tuesday, 2-4, 12:00 | Town and Country Club |
Bloomingdale | 18-B | Robbie E. Bland (June) | Ron Goodlin (Doris) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Den |
Bonanza-Jonesboro | 18-E | Catherine G. Lobis | Robert W. King | Thursday, 1-3, 7:00 | Butch's Restaurant |
Boynton | 18-A | Carl Bunch (Nancy) | Willis Dietz (Martha) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Boynton Precinct Building |
Brantley County | 18-B | Eddie Flanders | Timothy R. Rowell (Donna) | Monday, 2-4, 12:00 | Maida's Restaurant |
Bremen | 18-E | Rhonda Hancock | Jerry D. Stanford (Betty) | Tuesday, 2-4, 11:30 | First Christian Church |
Brunswick | 18-B | Earnest H. Delong (Sandra) | T. R. Johns | Monday, 1-3, 1:00 | Holiday Inn |
Brunswick Gateway | 18-B | Norman Blood (Linda) | Dorothy Hattaway (Donny) | Thursday, 1-3, 7:00 | Doverspike Station |
Buchanan | 18-E | James Brown | Bertha Harris | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Buena Vista | 18-E | Bobby Jones | James R. Hagler (Kay) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Buford | 18-D | Gene Drummond (Fran) | Gene Drummond (Fran) | Thursday, 1-3, 12:00 | Peoples Bank |
Bulloch | 18-B | James E. Ward (Janet) | Rick Barr (Shari) | Tuesday, 1-3, 7:30 | R. J.'s Steakery |
Byron | 18-E | Wayne Lettice (Sue) | Charlie Short (Connie) | Thursday, 1-3, 7:30 | Municipal Complex |
Cairo | 18-C | Roy Mobley (Debbie) | Lloyd F. Baldwin (Melba) | Monday, 1-3, 7:30 | Towne House Restaurant |
Calhoun | 18-A | Willis Wade (Vickie) | Frank Burnette PDG (Polly) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Calvary | 18-C | Blake Jones (Pam) | Marc Moncrief (Sherry) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Calvary Lions Den |
Camilla | 18-C | John R. Pinson lll (Pat) | James C. Lapham (Barbara) | Tuesday, 11:45 | Emily's Restaurant |
Canton | 18-A | Jane Price | Seth Howard (Margaret) | Thursday, 1-3, 12:00 | Mom & Pop's Buffet & Bakery |
Carnesville | 18-D | Harris Little (Mary) | Lillard W. Gibbs (Jo Ann) | Monday, 1-3, 7:00 | Civic Center |
Carrollton | 18-E | Byron Spires | Gerald Pilgrim | Thursday, 12:00 | Sunset Hills Country Club |
Carrollton Evening | 18-E | Cameron Sheppard | Paul Miller (Jo Ann) | Monday, 2-4, 7:00 | Western Sizzlin |
Cartersville | 18-A | Boyd Pettit lll (Vickie) | Robert L. "Bob" Keys PDG (Ruth) | Tuesday, 12:00 | Quality Inn Restaurant |
Cedartown | 18-A | Virgil Blankston (Carolyn) | Leon Morris (Gilda) | Monday, 1-3, 7:00 | Virgil's Restaurant |
Centerville | 18-F | Betty Cotton (Byron) | A. Lloyd Britt (Judy) | Monday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Chatsworth | 18-A | Pete Adams (Alice) | Ronald Mahoney (Susie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Chatsworth Church of God of Prophecy |
Chattanooga Valley | 18-A | Delbert E. Fouts (Katherine) | John D. Woodward (Sara) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Chattanooga Valley Lions Clubhouse |
Chauncey | 18-C | Danny Phillips (Mary Jo) | Charles Hollingsworth (Gail) | Monday, 1-3, 7:00 | Old School House |
Chester | 18-C | Bobby Bryan (Kate) | Judy Holt (Argene) | Tuesday, 2-4, 8:00 | Community House |
Chickamauga | 18-A | Betty N. Madaris | James C. Touchton (Cecelia) | Thursday, 2-4, 7:30 | Older American Center |
Clarkesville | 18-D | Billy J. Snyder (Audrey) | Byard Roper Jr. (Doris) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Adams' Rib Restaurant |
Claxton | 18-B | Richard Dekle (Patricia) | Elmer C. Brewton | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Club House |
Clayton | 18-D | Larry Cannon (Faye) | Thois Masters (Sylvia) | Wednesday, 1-3. 12:00 | Stonebrook Restaurant |
Clermont North Hall | 18-D | Jimmy White | Lloyd J. Campbell Jr. (Nikki) | Monday, 1-3, 7:30 | Community Center |
Clinch County | 18-B | Lynn Robbins (Jenny) | L. Philips Martin (Elise) | Wednesday, 1-3, 12:00 | Homerville Womens Club |
Cobb County | 18-A | Arnie L. Peluso (Donna) | Paul W. Horton (Janice) | Thursday, 2-4, 6:00 | K C Ribs |
Cobbtown | 18-B | Vaughn Lanier (Faye) | Kermit Martin (Lucy) | Tuesday, 4, 7:30 | Cobbtown Methodist Church |
Colbert | 18-D | James C. Hozey (Sally) | J. Paul Burroughs (Roberta) | Thursday, 1, 7:30 | Colbert Depot |
Colquitt | 18-C | Joel Josey (Karen) | Kelly Sumners (Maxine) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Lions Hall |
Columbus | 18-E | Luther C. Miller | John S. "Jack" Fatum (Tina) | Tuesday, 12:00 | Po Folks Restaurant |
Columbus East | 18-E | Susan S. McGuire (Brennan) | Jan Waksmonski (Mike) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Western Sizzlin |
Columbus Muscogee | 18-E | Warren Pope | Ron W. Crooks (Vertie) | Monday, 12:45 | Ralston Towers |
Comer | 18-D | Bill Ashley (Janet) | JoAnne Mallonee (John) | Thursday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Commerce | 18-D | Ralph H. Totherow (Jo) | Richard Chambers (Anna) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Jane's Restaurant |
Conyers | 18-F | Robert M. Relley (Faye) | Eugene H. Carpenter (Myrna) | Monday, 1-3, 7:00 | Holiday Inn |
Cordele | 18-C | Bob Bissell (Mayson) | Herbert Hughes PDG (Bernice) | Tuesday, 12:00 | Lion's Club Fairgrounds |
Cordele Evening | 18-C | Richard Bopp (Scottie) | Alton B. Churchwell (Lana) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Golden Corral |
Cornelia | 18-D | Edward Pitts | David Cornawaite (Vera) | Thursday, 1-3, 6:30 | Steak House |
Covington | 18-F | Dacus Aaron (Susan) | James T. Williams (Martha) | Thursday, 2-4, 7:30 | Lions Pavilion |
Crawford County | 18-E | George Gontero | Ronald Bales | Thursday, 1-3, 7:30 | Baptist Church |
Cuthbert | 18-C | Chuck D. Lashley (Joan) | J. Fred Hill Jr. (Barbara) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Boy Scout Hut |
Dade County | 18-A | Martha J. Forester | Edward F. Wilkie (Elaine) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Brocks Restaurant |
Dahlonega | 18-D | Lee R. Sewell | Roberta D. Wagner (Don) | Thursday, 2-4, 6:00 | Park Place Restaurant |
Dallas | 18-A | Ray T. Graham (Opal) | Harold E. Peterson (Betty) | Thursday, 1-3, 7:00 | Valley Family Restaurant |
Dalton | 18-A | Larry Kenny (Becky) | Joseph C. McMillan (Lula) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Cherokee Restaurant |
Dalton Noon | 18-A | Dean G. Glasener | Donna Townsend (Haynes) | Tuesday, 2-4, 12:00 | The Oakwood Café |
Darien | 18-B | Don Myers (Dorthia) | Ann Whorton (Matt) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Dawson | 18-C | Brad R. Stafford (Lorrie) | Hiram Peeler (Beverly) | Tuesday, 7:30 | Lions Club Building |
Dawsonville | 18-D | Gary Vaughters (Debra) | Lum Edwards Jr. (Pam) | Monday, 1-3, 7:00 | Gold Creek Golf Club |
Decatur | 18-F | Kenneth R. Massingale (Genie) | Jack Bryant (Martha) | Monday, 2-4, 7:00 | First Christian Church |
Dekalb Central | 18-F | J. L. Ritchie (Ann) | Cecil Pinkerton (Libby) | Thursday, 2-4, 7:00 | Granny's Kitchen |
Donaldsonville | 18-C | Tommy Dobbins (Carol) | Sherry D. Shattles (Jeff) | Tuesday, 12:00 | Lions Hall |
Douglas | 18-B | Chuck Sims (Becky) | Greg Barbaree (Beverly) | Tuesday, 12:30 | Dougas Golf and Country Club |
Dublin | 18-F | George W. Koontz (Juanita) | Tracy Smith (Floyd) | Friday, 1:00 | Golden Corral |
Duluth | 18-D | Daniel L. Queen (Susan) | Richard A. Perron (Nancy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Masonic Lodge |
East Cobb | 18-A | Scott C. Killebrew (Patti) | Larry Adkins (Catherine) | Tuesday, 2-4, 7:00 | K.C. Ribs |
East Dublin | 18-F | Lynn McDaniel (Sandra) | John Popovich (Phyllis) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
East Point | 18-A | H. Porter Stallings (Shirley) | Claude W. McManus (Louise) | Tuesday, 1-3, 6:00 | Morrison's Cafeteria |
Eastman | 18-C | Robert W. Bearden Jr. | Doyce E. Mullis Jr. | Tuesday, 12:00 | Western Sizzlin |
Echols County | 18-C | Willie Ray Collier | Robert A. Davis (Lola) | Monday, Alt., 7:00 | Various |
Edison | 18-C | Dan W. Hammack lll (Angela) | Charles W. Mask (Mary) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Lions Club Building |
Elberton | 18-D | G. L. Stratton (Sara) | Ralph H. Adams (Blanch) | Monday, 1-3, 7:30 | Elberton Civic Center |
Ellaville | 18-E | Joseph V. Dillard Jr. | Mitchell Ellis (Janet) | Tuesday, 2-4, 7:00 | American Legion |
Ellijay | 18-A | Homer Hefner (Hester) | James Fredrickson (Donna) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Barn |
Fitzgerald | 18-C | Walt Gordon | Charles McWhorter | Tuesday, 12:00 | Elk's Club |
Fleming | 18-F | Jimmy Newman | Leo Bourassa (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Fleming Lions Clubhouse |
Folkston | 18-B | Janet Wilson | Stan Golaszewski | Monday, 2-4, 7:30 | Railroad Depot |
Forsyth | 18-E | Lloyd Strickland | Cecil Daniels | Monday, 2-4, 7:00 | Farm House Restaurant |
Forsyth County | 18-D | Larry Smallwood | Michael Higgins | Monday, 1-3, 7:00 | Doris & Paulette's |
Fort Gaines | 18-C | William Kenyon (Terina) | William Pereau (Ruth) | Thursday, 1-3, 7:30 | Tommy's Restaurant |
Fort Valley | 18-E | Morgan W. Willis | Thomas C. Tresco | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Francis Lake Area | 18-C | O. C. Prince (Virginia) | Judy Marcus (Harvey) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Farm House Restaurant |
Gainesville | 18-D | Theresa "Terrie" V. Foster (Richard) | Thomas F. Sexton (Cathy) | Tuesday, 12:00 | Holiday Inn |
Gainesville Lanier | 18-D | Stephen David Peck (Angela) | Lynn Stephens (Willie) | Thursday, 1-3, 7:00 | Western Sizzlin |
Garden City | 18-B | Milton W. Dasher (Lois) | William L. Forshee (Evelyn) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Garden City Community Center |
Glascock County | 18-F | Thomas Adams (Joyce) | Melvin G. Raley (Sara) | Monday, 1-3, 7:00 | Community House |
Glennville | 18-B | Richard F. Roberts (Barbara) | Will J. Sheffield (Angelynne) | Monday, 1-3, 6:30 | Smith's Restaurant |
Golden Isles | 18-B | Joe Harrell lll (Linda) | Robert O'Millican (Shari) | Thursday, 1-3, 7:30 | Island Inn |
Greenville | 18-E | Frank Walls (Fran) | Bill Miller (Louise) | Thursday, 1-3, 7:30 | American Legion Hall |
Griffin | 18-E | Clarence D. Gilson (Marilyn) | William T. Wells (Carolyn) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Giluigi's Pasta/ Pizza Restaurant |
Grovetown | 18-F | Thad Cottingham (Susan) | Dela A. Silvas (David) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Hahira | 18-C | Hugh M. Chancy | Tommy Griffin | Monday, 1-3, 7:00 | Hihira Motor Lodge |
Hapeville | 18-A | R. Edward Cook (Ann) | Robert F. Weldon (Anna Jeanne) | Thursday, 2-4, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
Harlem | 18-F | Joseph Keep (Dawn) | Jennifer Tschida (Kevin) | Monday, 2-4, 7:15 | United Methodist Church |
Harris County | 18-E | Bill Goodwin | J. Russell Mosley (Ellen) | Monday, 1-3, 7:30 | Callaway Gardens |
Hartwell | 18-D | James Harry Sudderth (Debbie) | L. T. Brock (Iris) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Korner Kitchen |
Hawkinsville | 18-C | Charles F. Marlow | Gary L. Sinyard (Cathy) | Tuesday, 12:05 | Steak House |
Hazlehurst | 18-B | Phil Phillips (Karen) | Lonnie V. Roberts (Gina) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Western Steer |
Heard County | 18-E | Rebecca Carlisle | Mike Nolley (Christine) | Monday, 2-4, 7:00 | Heard County Senior Center |
Hephzibah | 18-F | Jon M. Winters | Dr. Beverly A. Roberts | Thursday, 2-4, 7:00 | Recreation Center |
Hinesville | 18-B | Paul Booton (Trish) | Christopher Seale (Niki) | Monday, 1-3, 7:30 | Western Sizzlin |
Hoganville | 18-E | Kevin Wegienka (Melony) | Marion Shivers (Mary Sue) | Thursday, 1-3, 12:00 | Ingles |
Ideal | 18-E | Lamar Massey (Linda) | Newton B. Parker (Shelby) | Monday, 1, 7:00 | Depot |
Jacksonville | 18-B | Charles Jones (Elizabeth) | Vaunita F. Waldon | Monday, 1, 7:30 | Jacksonville Lions Club House |
Jasper | 18-A | Paul W. Price (Brenda) | Bill E. Tanner PDG | Thursday, 2-4, 7:00 | Jasper Family Steak House |
Jefferson | 18-D | Tom Healan (Christina) | William Strickland (Kathleen) | Monday, 2-4, 6:30 | Bruce's Fine Foods |
Jekyll Island | 18-B | Donald E. West (Martha) | Roger E. Merrill (Joan) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Comfort Inn |
Jesup | 18-B | Robert "Bob" Pencock (Pam) | Ricky A. Stringer (Denise) | Tuesday, 2-4, 12:00 | Sybil's Restaurant |
Jones County | 18-F | Bobby Daniels (Christine) | Norma J. Demaree (Jesse) | Thursday, 2-4, 7:00 | County Fairgrounds |
Kingsland | 18-B | Raymond Barnes (Betty) | Wilton L. Gibson (Arlene) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Den |
LaFayette | 18-A | Dr. Walter H. Levie (Kathy) | Roger D. Quiring (Donna) | Thursday, 12:00 | Western Sizzlin |
LaGrange | 18-E | Perry Snyder | C. Wesley Smith Jr. | Tuesday, 12:00 | Highland Country Club |
Lake Seminoe | 18-C | J. W. Knight (Betty) | Jackie Moxley (Doug) | Tuesday, 1-3, 7:30 | Community Center |
Lakeview- Ft. Oglethorpe | 18-A | Danny Wallis | Sammy Torbett | Monday, 2-4, 7:00 | Golden Corral |
Lanier County | 18-C | Dennis Webrand | Kevin Berryhill | Wednesday, 2-4, 12:00 | Homestyle Café |
Laurel Ridge | 18-F | Ray Rowell | George Cherry (Liz) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Morrison's Cafeteria |
LaVista | 18-F | James G. Browne (Dolores) | Robert L. August (Clara) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Red Lobster Restaurant |
Lavonia | 18-D | Margaret Ayers | Dale Stone (Pam) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Lawrenceville | 18-D | Mark P. Sander | Kathryn McMillan (Joe) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Liberty Coastal | 18-B | Grady White | Gordon Blount (Erline) | Tuesday, 1, 7:30 | Colonel's Island Fire Department |
Lilburn | 18-D | Steve Hart (Susan) | H. David Buice | Monday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Lincolnton | 18-F | Jim B. Aycock (Frances) | Randall Edmunds (Trudy) | Thursday, 4, 7:00 | Home Café |
Loganville | 18-D | Howard R. Nazary (Barbara) | Walter L. Stearman (Mary Jean) | Monday, 1-3, 7:00 | United Methodist Church |
Lookout Mountain | 18-A | Kenneth P. Wilson (Louise) | Lela P. Avans (Eddie) | Thursday, 2, 7:00 | Mt. Pleasant Community Center |
Louisville | 18-F | Harry S. Gilmore lll (Charlotte) | Larry S. Stanley (Fran) | Wednesday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Lumpkin | 18-C | Floyd Fort | Weyman E. Cannington Jr. (Patty) | Monday, 1-3, 7:30 | Michelle's Restaurant |
Luthersville | 18-E | Cleveland Bedgood | Tommy Adams (Sue) | Monday, 1-3, 7:30 | United Methodist Church |
Lyons | 18-B | J. Stan Bazemore | Arman H. Bazemore (Betty) | Monday, 2-4, 12:00 | First Baptist Church |
Macon | 18-E | Sam Patton | Raymond C. "Ricky" Smith (Suzann) | Monday, 1:00 | Macon Centerplex |
Macon Cross Keys | 18-E | Martha McMahon | Charlonia Felton (Jack) | Thursday, 1-3, 7:00 | Bob White's Buffet |
Macon Evening | 18-E | Jerry M. Payne | Karl T. Bechtel (Bonnie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Macon Coliseum |
Macon Rutland | 18-E | Donald D. Watson | Larry C. Andrews | Thursday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Macon Southside Community | 18-E | Donald L. Norris | Sue Norris | Tuesday, 2-4, 7:30 | Quincy's Steak House |
Madison | 18-F | Joe Reitman (Sheila) | Nelson Hale (Cathy) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Lions Building |
Manchester | 18-E | Nancy J. Withrow (Ed) | Charles E. Withrow Jr. (Jan) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Blue Willow Café |
Marietta | 18-A | David E. White (Patty) | William M. Dodd lll (Lucy) | Thursday, 2-4, 7:00 | Jimmy's On The Square |
Martin | 18-D | Jimmy Shore (Sue) | Walter Fox (Norma) | Thursday, 1-3, 7:30 | Martin Community Center |
Martinez-Evans | 18-F | Cecil Rohrer | Vivian Ashline | Thursday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
McCaysville | 18-A | Jo Anne Simmonds | Kathy Jabaley (Richard) | Tuesday, 1-3, 6:15 | Pat's Kountry Kitchen |
McDonough | 18-E | William W. Miles | James A. Garland | Monday, 2-4, 7:00 | Holiday Inn |
McRae | 18-B | James O. Ray (Erma) | H. B. Barnes Jr. (Jean) | Monday,12:00 | Cort Lees Restaurant |
Menlo | 18-A | Angie M. Hall | Terry G. Willingham (Anita) | Monday, Alt., 7:00 | Menlo School Cafeteria |
Metter | 18-B | Stephen E. Flowers (Pat) | Chester Zettler (Joy) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Western Steer |
Midville | 18-F | Scott Cochran (Sylvia) | Glynn Saxon (Val) | Tuesday, 1-3, 7:00 | McKinney Pond |
Milan | 18-B | Michael Dwozan | Tony Taylor (Sue) | Monday, 3, 7:00 | R A Pete's Restaurant |
Milledgeville | 18-F | Lloyd Cliff Jones (Linda) | Ed Menger Jr. (Dotie) | Thursday, 1-3, 7:00 | Golden Corral |
Millen | 18-F | Lee Wilson (Lee Ann) | Lamar B. Gay (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:00 | Masonic Building |
Monroe | 18-F | Cookie Nicholas (Norman) | Bob Trapp (Myrna) | Monday, 2-4, 7:00 | Charlie's Restaurant |
Montezuma | 18-E | Wayne Ponder | Ken Hollingshead (Eleanor) | Thursday, 2-4, 6:30 | Lions Club House |
Moultrie | 18-C | Dale A. Culp | Joel D. Goings (Wylene) | Monday, 7:00 | Western Sizzlin |
Mountain Park Gwinett County | 18-D | Harry E. Jenkins (Frances) | Kevin Lee Peterson (Angela) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Colossus Pizza |
Mountain View | 18-A | Ronnie H. Cleary (Betty) | Howard E. German (Barbara) | Monday, 2-4, 7:00 | Wesley House |
National Hills | 18-F | Kenneth Gordon | Otto Vogel (Nancy) | Friday, 1-3, 7:30 | Piccadilly Cafeteria |
Norcross | 18-D | John Spencer Jr. (Dorothy) | Verne F. Boucher (Sybil) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Norcross Lions Club House |
North Decatur | 18-F | Robert H. Smoot (Josephine) | R. Bruce Bowers (Dorothy) | Monday, 2-4, 7:00 | Steak & Ale |
North Dekalb | 18-F | Roger A. Vonland (Alice) | Harold R. Stump (Ann) | Monday, 2-4, 7:30 | Steak & Ale |
Oakwood South Hall County | 18-D | Jeff D. Shephard (Cindy) | Jim Reid (Jan) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Chicopee Woods Golf Club |
Ocilla | 18-C | Philip Edwards (Amelia) | Alan Smith (Betty) | Thursday, 2-4, 12:00 | Ocilla Community House |
Oconee | 18-D | John C. Enright (Dorothy) | Bruce McKenzie (Evelyn) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Walton EMC |
Odum | 18-B | Wilbur L. Ring (Thelma) | John Ripley (Evelyn) | Thursday, 1-3, 7:00 | Recreation Center |
Oglethorpe | 18-E | Virginia Taylor (John) | Richard Martiny | Thursday, 2-4, 7:00 | Oglethorpe Lions Club House |
Oxford | 18-F | John B. DeGonia (Sharon) | Frank J. Davis (Sara) | Friday, 1-3, 7:00 | Town Hall |
Patterson | 18-B | James A. "Jimmy" Aspinwall | Raymond C. Cunningham (Lucy) | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Park |
Peachtree Corners North Atlanta | 18-D | Margaret Battle (Oscar) | Marilyn Caldwell | Monday, 3, 7:00 | Picadilly Cafeteria |
Pelham | 18-C | Janice James (Charles) | Norma Jean Lauderdale (Charles) | Tuesday, 2-4, 7:30 | Hembree House |
Pembroke | 18-B | William Sharpe (Gayle) | William J. Anderson (Mary) | Thursday, 1-3, 7:30 | Greenhouse Restaurant |
Perry | 18-F | Bill Warren (Mary) | David Crockett (Becky) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Shoney's |
Pike County | 18-E | Marvin T. Powers | A. L. Milby (Hazel) | Monday, 1-3, 7:00 | Seven Oaks Restaurant |
Plains | 18-C | Ethel Coleman (Henry) | C. L. Walters lll (Sandra) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Clubhouse |
Port Wentworth | 18-B | Calvin R. Weeks | Joe K. Haupt (Elease) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Ball Park |
Poulan | 18-C | J. Elbert Kilcrease | John E. Sumner Jr. | Thursday, 2-4, 7:30 | Poulan Recreation Building |
Pulaski | 18-C | Steve M. Studstill (Laura) | Danny Powell (Tina) | Thursday, 1-3, 7:00 | Lions Clubhouse |
Quitman | 18-C | Charlie Ramsey (Sandra) | Harvey Carmichael (Shirley) | Thursday, 1-3, 7:30 | Papa's Restaurant |
Rehoboth | 18-F | Kenny Drew Fuller Sr. (Carol) | Gene Lambert (Dottie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Shoney's |
Reidsville | 18-B | Curt J. Thorsen (Sally) | J. Lewis Lynn (Wanda) | Monday, 3, 7:00 | Reidsville Garden Club |
Richland | 18-C | Rossi Ross (Margie) | Berry B. Coffin (Lillian) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club |
Richmond Hill | 18-B | Al Dixon (Peggy) | Stephen Broughan (Joyce) | Wednesday, 4, 7:30 | Various |
Rincon | 18-B | James Dasher (Teresa) | Carl Boutwell (Melissa) | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Building |
Riverdale | 18-E | Jackie A. Kopetski | Peggy A. Nelson (Harvey) | Tuesday, 1-3, 12:00 | Shoney's |
Rochelle | 18-C | Donnie Clark (Ginny) | Matt W. Estes Jr. (Janice) | Monday, 1-3, 7:30 | Community Center |
Rock Spring | 18-A | Rick Potts (Phyllis) | Jeff Potts (Connie) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Jeff Potts Realty |
Rockmart | 18-A | Larry L. Reynolds (Gail) | Tyre Grigsby Matthews (Perrine) | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club House |
Rome | 18-A | Jeff Bennett | Robert A. Swanson (Jane) | Tuesday, 12:00 | The Feed Mill |
Rossville | 18-A | Calvin T. Seymore (Rose) | William J. Bramblett (Mary Ellen) | Monday, 2-4, 7:00 | Fairview Methodist Church |
Roswell | 18-A | Larry Zacharchuk (Pat) | Doris H. Westbrook | Monday, 3, 7:30 | Holiday Inn |
Royston-Franklin Springs | 18-D | Morris Andrews (Mazelle) | Carolyn Blackmon (Boyce) | Thursday, 1-3, 7:00 | Roystonian Restaurant |
Sandersville | 18-F | James Waller | John D. Carlson (Alice) | Friday, 1:00 | Brown's Restaurant |
Sandy Springs | 18-A | Leonard Ellis (Holly) | Holly Ellis (Leonard) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Old Hickory House |
Savannah | 18-B | Robert A. Lapsley (Diane) | Welby L. Stayton (Shirley) | Thursday, 12:30 | Hunter Army Airfield, Officers Club |
Savannah Chatham South | 18-B | Paul Ganem (Judy) | Jack Heery | Tuesday, 2-4, 7:00 | Gallaher's Restaurant |
Savannah Hostess City | 18-B | Merlene Hopkins (Jesse) | Debra Andrews (Robert) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Chen's Chinese Restaurant |
Savannah Port City | 18-B | William F. Hinesley lll (Valerie) | Richard S. Mizell | Tuesday, 7:00 | Steak & Ale |
Senoia | 18-E | William Spradlin | Kemp Wright Sr. | Monday, 2-4, 7:00 | Crossroads Restaurant |
Smyrna | 18-A | Charles Lane | William C. McCart | Thursday, 1-3, 7:30 | Howards Delicatessen |
Snellville | 18-D | William F. "Bill" Miles (Lorrie) | George B. English (Faith) | Thursday, 1-3, 7:30 | Walton EMC |
Social Circle | 18-F | Macon Ogletree (Adrian) | Bob Firth | Monday, 1-3, 6:30 | United Methodist Church |
Soperton | 18-F | Larrt W. Walden (Terrie) | John W. Lee | Thursday, 2-4, 7:00 | Community House |
South Cobb | 18-A | Bobby G. Thomas (Betty) | Robert M. Thomas (Barbara) | Monday, 1-3, 7:00 | Mother's Finest |
Sparta | 18-F | Rev. Jerry Bradley | David Brown (Carrie) | Wednesday, 1:00 | Country Folks Restaurant |
Statesboro | 18-B | Jack Kennedy (Evelyn) | Tom William | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Clubhouse |
Swainsboro | 18-F | Margie Hall (Ira) | Ann Kitchens (Charles) | Monday, 1-3, 7:30 | Lions Club House |
Sylvania | 18-F | Hugh T. Hunter (Evelyn) | Craig T. Martinson (Maria) | Monday, 2-4, 7:00 | Town House Restaurant |
Sylvester | 18-C | Kent Guske (Jolane) | Steve Miner | Monday, 1-3, 7:00 | Woman's Club |
Talbotton | 18-E | Allen R. Dwyer | Ed Rowe (Evelyn) | Monday, 3, 7:00 | Baptist Church |
Tallapoosa | 18-E | Ramey Thompson | M. B. Lanier (Mable) | Thursday, 12:00 | Talley Mountain Club |
Thomaston | 18-E | Joe Harney | Kendall Hall | Monday, 2-4, 7:00 | Atwater Manor |
Thomasville | 18-C | James Rehberg (Norma Ann) | Gary Cullens (Glenda) | Monday, 7:00 | Golden Corral |
Thomasville Noon | 18-C | Pat Johnson (Ed) | Edward C. Johnson Sr. | Tuesday, 12:00 | Plaza Restaurant |
Thomson | 18-F | H. Samuel Atkins Jr. (Marsha) | David Harris (Deborah) | Tuesday, 7:00 | Lions Club House |
Thomson Camellia City | 18-F | Leila Nunnally | Bonnie Martin (Luke) | Monday, 2, 7:30 | Lions Club Building |
Tifton | 18-C | Frances Harris | Richard B. Chalfant (Marjorie) | Tuesday, 12:00 | Golden Corral |
Toccoa | 18-D | Virgil Megill (Ruth) | Joe B. Vaughn (Mary) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Gate Cottage |
Towns County | 18-D | Chris Bradshaw (Cindy) | Leota Hamilton (Lee) | Wednesday, 2-4, 7:00 | Young Harris College Dining Room |
Trion | 18-A | Ivel H. Barton (Joyce) | Joyce Barton (Ivel) | Monday, 2-4, 7:00 | Cooks Pharmacy |
Tucker | 18-F | Frank Findley (Barbara) | John Detwiler | Monday, 1-3, 7:00 | Old Hickory House |
Tunnel Hill | 18-A | Claude Byers Jr. (Trish) | Blake Griffin (Gidget) | Monday, 1, 7:00 | Millcreek Restaurant |
Twin City | 18-F | Lannie Seckinger (Jeanette) | Jim Cowart Jr. (Sondra) | Thursday, 1-3, 7:30 | Lions Clubhouse |
Unadilla | 18-C | Brenda Smith | Earle Hudson | Thursday, 2-4, 12:00 | All State Restaurant |
Union County | 18-D | Howard Meeks (Anne) | Eugene Little (Louise) | Thursday, 2-4, 7:00 | Barrett House |
Union Point | 18-F | Timothy Bromlett (Carol) | Charles Selman (Shirley) | Tuesday, 1-3, 7:00 | Community Center |
Valdosta | 18-C | John Lee Smart (Sarah) | Harold R. Sheppard (Jean) | Tuesday, 12:00 | Western Sizzlin |
Valdosta Evening | 18-C | Donald E. Meehan (Dale) | Jack L. Rihm (Judith) | Thursday, 2-4, 7:30 | Western Sizzlin |
Vidalia | 18-B | John Tyson (Kristin) | Larry Edenfield (Lovetha) | Monday, 6:30 | Captain's Corner |
Vienna | 18-C | Chuck Ellis (Meredith) | Kenny Calhoun (Sue) | Monday, 2-4, 7:30 | B's Place |
Villa Rica | 18-E | Jerry Doyal | David Nyswander | Thursday, 2-4, 7:30 | Rock Inn |
Wadley | 18-F | Billy Arrington (June) | George W. Rachels lll (Sydney) | Monday, 1-3, 12:05 | Sandi's |
Warner Robins | 18-F | Arthur J. Kiser (Juanita) | Eugene K. Lindsay (Tippy) | Thursday, 2-4, 7:30 | Holiday Inn |
Warner Robins Houston Peaches | 18-F | Liz Zoumberis (Tony) | Eileen Parker (Walter) | Tuesday, 1, 6:30 | Shoney's |
Warner Robins Noon | 18-F | William Russell (Ruth) | Ronald C. Childs (Carolyn) | Monday, 2-4, 12:00 | Shoney's |
Warwick | 18-C | Max Odum Jr. (Lorraine) | Samuel T. Byrd | Monday, 1-3, 7:00 | Lions Den |
Washington | 18-F | Olin C. Newby (Rosemary) | Renda B. Davis | Monday, 7:30 | Lions Club Building |
Waverly Hall-Ellerslie | 18-E | Bill Gordy (Janice) | Rita McGlaun (Allan) | Thursday, 1-3, 7:00 | Various |
Waycross | 18-B | Robert J. Riles (Clydie) | J. Robert Day (Lucy) | Tuesday, 1:00 | Adolph's |
Waycross Okefenokee | 18-B | Leonard Johnston (Freida) | Freida A. Johnston (Leonard) | Monday, 7:30 | Lions Clubhouse |
West Cobb | 18-A | Chris Justus (Belinda) | Hubert P. Hobbs (Clara) | Monday, 1-3, 7:30 | Sirloin Juction |
West Jackson | 18-D | Bill Lott | Mike Cantrell | Thursday, 1-3, 6:00 | Braselton Court House |
West Point | 18-E | Jerome Milner | Cecil G. Hood | Wednesday, 12:00 | Riverside Country Club |
White County | 18-D | Charles Wayne Bryant | David A. Edge (Sally) | Monday, 2-4, 7:00 | Gateway Restaurant |
Wilkinson County (Irwinton) | 18-F | Kevin Sturgeon (Bonnie) | Stan Semmler | Monday, 1-3, 7:00 | Various |
Wilmington Island | 18-B | T. Jack Sullivan | Judy Ginn (Bobby) | Tuesday, 1-3, 6:30 | Palmer's Seafood |
Winder | 18-D | Terry Overbey (Jennie) | Hubert A. Briscoe (Sheila) | Thursday, 2-4, 7:00 | Winder Lions Building |
Winder Noon | 18-D | Bobby Reynolds (Dottie) | Donald Hardigree | Wednesday, 1-3, 12:00 | Golden Corral |
Winterville | 18-D | Joseph Jobe (Susan) | Newton A. Stewart (Mary) | Monday, 2-4, 7:30 | Lions Club House |
Woodbine | 18-B | Charles Quattlebaum (Sandi) | James S. Bardsley (Brenda) | Monday, 2-4, 7:00 | Lions Club Building |
Woodstock | 18-A | Dr. Donald W. Schmidt (Elaine) | Sharlene Warren (Scott) | Tuesday, 2-4, 7:00 | Hamilton's Restaurant |
Wrens | 18-F | Frances Meadows (Jim) | Peggy D. Shepherd | Monday, 2-4, 7:30 | Peggy's Restaurant |
Wrightsville | 18-F | Jay Bell | Jimmy M. Cook Jr. (Mary) | Thursday, 3, 6:30 | Sweat's Restaurant |